Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie w ramach cyklu ''Dowód Tożsamości''

Gościem będzie Wanda Ziembicka-Has (dziennikarka radiowo-telewizyjna, wykładowca akademicki, społeczniczka)
Koncepcja i realizacja projektu Ewa Gil-Kołakowska
Prowadzenie: Agata Skowrońska-Kartvelishvili, Ewa Gil-Kołakowska
W części muzycznej wieczoru Marcin Płaza - fortepian
17 stycznia (środa) 2018 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]


Projekt współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego

Dowód Tożsamości - to cykl spotkań w Klubie Muzyki i Literatury poświęcony Wrocławiowi i mieszkańcom Dolnego Śląska. To projekt, którego celem jest przywołanie korzeni współczesnych Dolnoślązaków, a także ich związków z regionem; związków, budujących przez lata podwójną tożsamość mieszkańców - tożsamość „stamtąd” określaną przez przodków, oraz tożsamość „stąd”, definiowaną przez miejsce, gdzie ostatecznie się osiedlili.
Ewa Gil-Kołakowska - autorka książki ''Dowód Tożsamości'' na podstawie której powstał pomysł spotkań o tym samym tytule, podjęła próbę dotarcia do źródeł oryginalności kulturowej Dolnego Śląska poprzez opis indywidualnych losów jego najbardziej znanych mieszkańców. Do tej pory w Klubie Muzyki i Literatury gościli: językoznawca - prof. Jan Miodek, historyk - dr Maciej Łagiewski, judoka - dr Rafał Kubacki, aktor - Robert Gonera, a także poetka - Ewa Sonnenberg oraz kulturoznawca - prof. Ilias Wrazas. Gościem spotkania w dniu 17 stycznia będzie wrocławska dziennikarka Wanda Ziembicka - Has.W części artystycznej wieczoru - koncert muzyki filmowej w wykonaniu Marcina Płazy - pianisty, kompozytora, producenta muzycznego.


Wanda Ziembicka–Has. Dziennikarka radiowo - telewizyjna, wykładowca akademicki, działacz społeczno-kulturalny, kreatorka ważnych wydarzeń kulturalnych, absolwentka PWST w Krakowie i Szkoły Filmowej w Łodzi. Od wielu lat z wielkim zaangażowaniem zajmuje się sprawami społecznymi, skupiając się głównie na losie ludzi wykluczonych, ubogich, niepełnosprawnych, a także samotnych i chorych. Od prawie 30 lat organizuje wigilie dla ubogich. Będąc radną miasta przyczyniła się do upamiętnienia wybitnych osobowości związanych z Wrocławiem. Dzięki niej mamy: Obelisk J.Brahmsa, Skwer Zbyszka Cybulskiego i tablicę pamiątkową jego imienia, a także tablice pamiątkowe im. Wojciecha Jerzego Hasa, Stanisława Lenartowicza i Fryderyka Chopina. Od 15 lat- 8 stycznia, w rocznicę śmierci Zbigniewa Cybulskiego organizuje na Dworcu Głównym uroczystości poświęcone jego pamięci. Posadziła również Drzewa Pamięci: Chopina, Słowackiego, Curie-Skłodowskiej, hr. Fredry, Anny German, XX-lecia Samorządu w Polsce. Jest także inicjatorką Drzew Kultury na całym Dolnym Śląsku oraz inicjatorką Wrocławskiej Księgi Pamięci doceniającej wrocławian, którzy mają niezwykłe osiągnięcia na rzecz miasta. W Roku Słowackiego dzięki niej ukazał się banknot numizmatyczny z jego poezją, a także numizmatyczny srebrny znaczek. Jako rzecznik prasowy, Wanda Ziembicka - Has współpracuje z festiwalami w Dusznikach, Polanicy i Kudowie-Zdroju. Intensywnie działa również w zarządzie ZASP-u, troszcząc się o godny start młodych aktorów. To dzięki jej inicjatywie wielu wybitnych dolnośląskich artystów zostało uhonorowanych medalami Gloria Artis i Krzyżem Zasługi. Dziennikarka jest także fundatorką Prywatnej Nagrody imienia Wojciecha Jerzego Hasa dla młodych filmowców. Najbardziej jednak interesuje ją los pokrzywdzonych, ubogich i chorych. Dlatego też, wspólnie z ks. Pawłem Bujakiem doprowadziła do założenia na pl. Grunwaldzkim świetlicy środowiskowej – Oratorium dla Ubogiej Młodzieży, nazwanej od jej nazwiska ZIEMBA, którą regularnie wspiera.


Ewa Gil-Kołakowska. Pomysłodawczyni oraz autorka koncepcji i scenariusza spotkań. Dziennikarka, której specjalnością są wywiady z ludźmi kultury i sztuki. Rozmowy - m.in. z Tadeuszem Kantorem, Gustawem Holoubkiem, Zbigniewem Zapasiewiczem, Czesławem Niemenem, Agnieszką Osiecką, Franciszkiem Starowieyskim czy Jerzym Dudą-Graczem - publikowała na łamach ''Magazynu Tygodniowego GR'', ''Przeglądu'', ''Angory'' i ''XL''. Współpracowała też z tygodnikiem ''Wprost'', ''Gazetą Wyborczą'', ''Wieczorem Wrocławia'', ''West Zeitung'', miesięcznikami ''Machina'' i ''WOW''. W trakcie wieloletniej pracy dziennikarskiej zajmowała się również reportażem oraz krytyką teatralną i filmową. W latach 1991-1994 redaktor naczelna magazynu ''E’LA''. Autorka książek: ''La, la, la, la…'', ''Dowód tożsamości'', ''Mam jedno oko zielone…'', ''Opowieści wigilijne o wieczerzy, kolędach, Herodzie'' oraz wydanej rok temu książki ''Opowieści bielsze niż śnieg''. Pomysłodawczyni i producentka albumu i koncertu ''Alkimja'' Justyny Steczkowskiej, płyty i koncertu Kazika Staszewskiego ''Piosenki Toma Waitsa'', płyty polsko-jamajskiej formacji RASTASIZE ''Day by Day'', zrealizowanej w studiu Boba Marleya na Jamajce, a także albumu z utworami Kurta Tucholsky’ego w interpretacji Krystyny Tkacz. Realizatorka teledysków, autorka scenariuszy, satyryk. Cykl wieczorów w Klubie Muzyki i Literatury - Dowód Tożsamości, to jej kolejne dziennikarskie spotkania z ludźmi których, lubi, ceni i szanuje.


Agata Skowrońska-Kartvelishvili. Aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu. Gościnnie występowała na deskach Teatru DOC w Moskwie, Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Opery Wrocławskiej. Ma w swoim dorobku wiele ról teatralnych i filmowych. Zajmuje się także reżyserowaniem spektakli teatralnych i radiowych. Współpracuje z wrocławskim Ośrodkiem Pamięć i Przyszłość, produkując widowiska teatralne z cyklu „Teatr historii”, oraz z Radiem Wrocław, gdzie realizuje cykl słuchowisk pt. „Historia na szóstkę”. Od lat współpracuje również z Wrocławskim Hospicjum dla Dzieci oraz Fundacją Mam Marzenie. Prowadzi też swoje autorskie warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i seniorów, m.in. we Wrocławskim Klubie Anima oraz w Fundacji Sancta Familia, jak również w Teatrze Polskim oraz Wrocławskim Teatrze Pantomimy. Autorka programu edukacyjnego pt. „Szkoła Przyjazna Bezpieczeństwu”, który stworzyła dla Fundacji PKP.


Marcin Płaza. Kompozytor, pianista, producent muzyczny, wrocławianin. Laureat indywidualnej nagrody prezydenta Wrocławia, którą otrzymał w 1997 roku. Od lat współpracujący z wieloma wrocławskimi teatrami jako kompozytor i kierownik muzyczny. Przez wiele lat aktywny uczestnik Przeglądu Piosenki Aktorskiej, jako kierownik muzyczny oraz aranżer wielu nagradzanych spektakli - m.in. ,,Rybiego puzonu” ( recital Konrada Imieli w reżyserii Wojciecha Kościelniaka), spektaklu ,,Księżyc frajer” a także jednego z najciekawszych Koncertów Galowych PPA - poświęconego twórczości Stanisława Staszewskiego - ,,La la la la”. Autor muzyki do musicalu ,,Wrocławski dzwon grzesznika”. Przez ponad 10 lat przebywał w Irlandii i Wielkiej Brytanii, gdzie na tamtejszej scenie muzycznej z powodzeniem realizował swoje własne autorskie projekty, a także współpracował jako kierownik muzyczny przy realizacji popularnych musicali - m.in. produkcje takie jak “Peter Pan”oraz “Sound of Music”. Zawodowe doświadczenia jako kompozytor oraz producent muzyczny, wykorzystywał też przy współpracy z wieloma irlandzkimi i brytyjskimi zespołami. Jedną z jego ważniejszych artystycznych przyjaźni , która zaowocowała wspólnymi projektami była znajomość i współpraca z Mungo Jerry. Marcin Płaza od roku znów mieszka we Wrocławiu i aktywnie udziela się jako niezależny producent muzyczny oraz kompozytor i pianista.


 

Aktualności

„Wiosenne czytanie poezji”

3.04 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wiosenny koncert na trąbkę

4.04 (czwartek) br. o godz. 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki K. Czai pt. „Wielki Wybuch”

4.04 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Recital fortepianowy D. Saienko (Ukraina)

5.04 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

W związku z przygotowaniem pomieszczeń na lokal wyborczy Wyborów samorządowych Klub Muzyki i Literatury nieczynny

6.04 (sobota) br.

Wybory samorządowe. Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej nr 13

7.04 (niedziela) br.

Wrocławski Klub Stanisławowian, spotkanie

8.04 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami

Spotkanie z cyklu Dowód Tożsamości. Gościem będzie W. Kościelniak
Koncepcja spotkań i prowadzenie E. Gil-Kołakowska
W części muzycznej wieczoru:
M. Jaworski – wokal, gitara

10.04 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z M. Pacholakiem pt. „Pomniki Adama Mickiewicza”

11.04 (czwartek) 2024 r. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie prezentujące 11 numer kwartalnika artystyczno-literackiego „Format Literacki”

11.04 (czwartek) 2024 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Recital fortepianowy S. Ghozata
Konferansjer: K. Koźbielska

12.04 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert pt. „R. Frey akustycznie”
Gościnnie W. WOODY Kwaśnicki

13.04 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wychowanków MDK Wrocław-Krzyki pt. „Piano solo”

15.04 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert dyplomantów

16.04 (wtorek) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór miniatur wiolonczelowych

16.04 (wtorek) br. o godz. 18.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów z cyklu „Młodzi wykonawcy”

17.04 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki H. Barań pt. „Łużyce moja miłość”
Prowadzenie W. Browarny

18.04 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

W związku z przygotowaniem pomieszczeń na lokal wyborczy Wyborów samorządowych Klub Muzyki i Literatury nieczynny

20.4 (sobota) br.

Wybory samorządowe 2024 – druga tura. Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej nr 13

21.04 (niedziela) br.

Z cyklu „Wieczory Lisztowskie” koncert A. Stoklosy (sopran), D. Stoklosy (tenor) i M. Michalskiego (fortepian) pt. „Muzyczny bukiet”
Prowadzenie J. Adamowski

22.04 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert Muzyki Polskiej pt. „Wiosenne granie i śpiewanie”

23.04 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa fotograficzna w 35 rocznicę działalności Towarzystwa im. F. Liszta

do 23 kwietnia br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Egzaminy dyplomowe

24.04 (środa) br. o godz. 14.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie S. Srokowskiego połączone z prezentacją książki pt. „Zanim spłonęli żywcem”

25.04 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławskie Wieczory Coolturalne
I. Venyš (Czechy) – klarnet
Przy fortepianie M. Hanus

25.04 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów klas Suzuki

26.04 (piątek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Egzaminy dyplomowe

29.04 (poniedziałek) br. o godz. 14.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert w 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja
A. Bruderek – skrzypce
A. Prabucka-Firlej – fortepian
K. Sperski – słowo wiążące

3.05 (piątek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie muzyczne do autorskich piosenek Tomka Motyki

4.05 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Oblicza fletu poprzecznego”

8.05 (środa) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z M. Pacholakiem pt. „Mickiewiczowskie Zaosie w 1842 roku w opisie i w obrazie Edwarda Pawłowicza”

9.05 (czwartek) 2024 r. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja trylogii J. Krupińskiej-Trzebiatowskiej pt. „Kiedy miłość była zbrodnią”
Prowadzenie K. Burnat

10.05 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy I. Jutrzenka-Trzebiatowskiej pt. „W salonie Chopina”

11.05 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Wystawa malarstwa B. John pt. „woda, niebo, powietrze”

do 15 maja br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Udostępnienie wystawy pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

18.05 (sobota) br. o godz. 10.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Egzaminy dyplomowe

28.05 (wtorek) br. o godz. 14.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Egzaminy dyplomowe

29.05 (środa) br. o godz. 14.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert G. Niemczuka pt. „Muzyczna podróż przez życie Chopina”

25.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Koncert G. Niemczuka pt. „Grieg i Chopin – muzyczni bracia ”

26.06 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Wystawa pt. „Czesław Miłosz w fotografiach Adama Lizakowskiego”

do 27 sierpnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy