Reklama
Spotkania w 2019 roku

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na prezentację książki Wiesławy Siemaszko-Zielińskiej pn. ''Listopadowe cienie''

Prowadzenie Kazimierz Burnat
25 kwietnia (czwartek) 2019 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Wiesława Siemaszko-Zielińska. ''Listopadowe cienie'' (okładka) [pdf]


''Listopadowe cienie'' Główną bohaterką książki jest kobieta, której nieobce są wzloty i upadki, blaski i cienie życia. Doświadczyła wiele przeciwności losu. Ci, którzy odeszli, których kochała pozostawili wspomnienia godne utrwalenia i zapisania w pamięci. Aby odnaleźć swoje miejsce w życiu i zapomnieć o przykrych wspomnieniach bohaterka realizuje się jako poetka i dziennikarka. Każde odejście bliskiej osoby pozostawia ślad w jej sercu, utrwalony też w wierszu. W książce pojawiają się również fragmenty wywiadów, które przeprowadziła na przestrzeni kilku lat. Pisanie pozwala główniej bohaterce odnaleźć się w życiu i uciec od rzeczywistości. Nie zawsze jej przychylnej. W relacjach damsko-męskich próbuje poznać samą siebie i określić swoją drogę. Mężczyzna, z którym się związała nie do końca spełnia jej oczekiwania. Jednak wciąż ma nadzieję, że ich związek przetrwa wszystkie egzystencjalne niepokoje. Ale czy tak jest naprawdę? Zakończenie książki nie daje konkretnej odpowiedzi. Czytelnik odnajdzie ją w sobie.


Wiesława Siemaszko-Zielińska. Urodzona w Lublinie. Obecnie mieszka w Jeleniej Górze. Członkini Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, Międzynarodowego Stowarzyszenia Polskich Dziennikarzy, Pisarzy i Artystów z siedzibą w Szwecji. Absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz podyplomowych studiów dziennikarskich Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka sześciu tomików poetyckich, książki prozatorskiej, książki publicystyczno-literackiej, dwóch książek poetycko-prozatorskich, powieści, cyklu autorskich programów literackich w telewizji regionalnej, licznych publikacji w ogólnopolskiej prasie literacko-artystycznej oraz w kilkudziesięciu antologiach i almanachach (w tym zagranicznych). Kilkakrotnie prezentowana na antenie Polskiego Radia. Jej wiersze tłumaczono na język niemiecki, szwedzki, serbski, ukraiński, angielski, i francuski.


Red. Kazimierz Burnat - urodził się w Szczepanowicach nad Dunajcem. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Prekursor harcerstwa dla młodocianych przestępców, były żołnierz „czerwonych beretów”. Poeta, tłumacz, edytor, publicysta... Autor trzynastu książek poetyckich. Opracował i opatrzył w posłowie lub wstęp około 60 różnych książek. Współautor ponad 180 antologii i monografii. W jego przekładzie z j. ukraińskiego i j. czeskiego ukazały się cztery tomy wierszy. Tłumaczony na 39 języków. Inicjator i organizator współpracy kulturalnej z Narodowym Związkiem Pisarzy Ukrainy we Lwowie, Iwano-Frankiwsku, Kijowie i Charkowie. Członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich – przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej, prezes Dolnośląskiego Oddziału ZLP. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Współpracuje z Klubem Literackim RCKP jako tłumacz z j. ukraińskiego.
Red. Kazimierz Burnat – informacje na Wikipedii: pl.wikipedia.org/wiki/Kazimierz_Burnat


 

Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna, spotkanie z Gabrielem Leonardem Kamińskim związane z prezentacją książki poetyckiej pt. "Wilno odnalezione"

11 kwietnia (czwartek) 2019 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Gabriel Leonard Kamiński. ''Wilno odnalezione'' (okładka) [pdf]

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa ''Akwedukt''


Gabriel Leonard Kamiński (1957), absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu i Instytutu Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1987 roku rozpoczął pracę we wrocławskim Domu Książki. Kierownik księgarni Wydawnictwa Dolnośląskiego im. H. Worcella (1989-1990). W latach 1991-2000 prowadził kolejne księgarnie, hurtownie i wydawnictwo Arhat. O 2001 roku dziennikarz i recenzent w Portalu Księgarskim, obecnie w Fundacji Libroskop. Od 1990 roku należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Laureat wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich. Autor piętnastu książek, m.in.: „Opis rzeczy szczególnie martwych” (OTO Kalambur, 1981), „Nie ma między nami różnicy” (ZLP, 1983), „Ulica Przodowników Pracy” (MAW 1988), „Deja vu” (Arhat, 1999), „Wratislavia cum fi guris” (Atut, 2002), „Roth. Nowy Testament” (SPP, 2006), „Pejzaże” (MaMiko/Atut, 2010), „Wratislavia cum fi guris I” (zapis na DVD, 2011), wznowienie „Roth. Nowy Testament” (Sorus, 2012). W 2013 roku w wydawnictwie Forma opublikował zbiór opowiadań „Pan Swen albo Wrocławska Abrakadabra”, następnie „Mój rok 1968” (Atut, 2013) i „Wratislavia cum fi guris II” (Atut, 2013). W 2016 roku w wydawnictwie Anagram „Balladę o domu i innych rzeczach śmiertelnych”, oraz prozę poetycką „Jestem, ocalałem” (Atut, 2016). Rok 2017 zamknął publikacją pn. „Listy do Van Gogha” (Akwedukt).

Gabriel Leonard Kamiński: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gabriel_Leon_Kami%C5%84ski
Dodatkowe informacje o spotkaniu: www.grodnowilno.pl/gabriel-leonard-kaminski-wilno-odnalezione


 

Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania Wrocław-Krzyki, Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zapraszają na prelekcję Ryszarda Sławczyńskiego pt. "Syberyjskie drogi Polaków do niepodległości. Relacja z podróży do obwodu irkuckiego i Buriacji"

10 kwietnia (środa) 2019 roku o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Plakat [pdf]

Strona Solidarność Pracowników Oświaty i Wychowania Wrocław-Krzyki: www.solkrzyki.sell-it.pl


Ryszard Sławczyński (ur. 1962) – animator kultury, publicysta, wydawca, podróżnik, miłośnik Odry, popularyzator kultury Kresów Wschodnich. Ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1999 roku założył i prowadzi Oficynę Wydawniczą Akwedukt, gdzie wydaje poezję oraz literaturę wspomnieniową o tematyce kresowej. Interesuje się Kresami Wschodnimi, które często odwiedza, pierwsza wyprawa odbyła się jeszcze w okresie trwania Rosji Sowieckiej (Lwów, Buczacz, Krzemieniec, Kamieniec Podolski, Okopy Świętej Trójcy). Autor licznych wystaw fotograficznych o tej tematyce min. w Panoramie Racławickiej i Muzeum Regionalnym w Jarocinie. Wygłasza na temat Kresów prelekcje połączone z pokazami multimedialnymi. W 2012 roku przez miesiąc przebywał w Kazachstanie, gromadząc materiały na temat Polaków zesłanych tam, decyzją władz sowieckich w 1936 roku z okolic Żytomierza, Winnicy i Kamieńca Podolskiego. Owocem tej podróży jest film „Polacy na Stepach Kazachstanu”. W 2014 roku opublikował album fotograficzny pt. „Samochodem przez Kresy. Miejsca sercu bliskie“, a w 2018 roku broszurę pt. ''O dniach kultury polskiej w Chakasji na Syberii''.


 


Strona 1 z 17