Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na 171 koncert z cyklu pn.''Stypendyści Samorządu Wrocławia – Miastu''

Organizacja i prowadzenie koncertu dr Izabella Starzec-Kosowska
3 kwietnia (poniedziałek) 2017 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Wystąpią:
Aleksandra Lasoń – flet
Ligia Nowak – harfa
Milena Pioruńska – skrzypce
Krzysztof Potocznik – fortepian
Antonii Tomaszewski – gitara

Współudział Franciszka Stopińska - klarnet

Akompaniament: Monika Hanus, Maria Kokotajło, Wiktor Szymajda


Aleksandra Lasoń
Uczennica OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie fletu Anny Dzienniak. Jest laureatką wielu nagród. Uzyskała m.in. II miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Fletowym „Syrinx” w Kędzierzynie Koźlu (2010), III miejsce na VI Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych „Jupiter” w Krakowie (2012) wyróżnienie na XV Ogólnopolskim Wiosennym Festiwalu Fletowym w Sochaczewie (2016) I miejsce na XXVI Międzynarodowym Konkursie Młodych Muzyków „Citta di Barletta” we Włoszech (2016) oraz I nagrodę na XVIII Międzynarodowym Konkursie Fletowym w Valievie (Serbia 2016). Od wielu lat bierze czynny udział w warsztatach i kursach fletowych pod okiem znakomitych profesorów m.in. Petera Lukasa-Grafa, Aldo Baertena, Dejana Gavrica, Sarah Louvion, Cezarego Traczewskiego, Wiesława Suruło, Julii Wagner-Szabo oraz Elżbiety Woleńskiej.


Ligia Nowak
Uczennica klasy czwartej w OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu. Gry na harfie uczy się pod kierunkiem Magdaleny Czopki. Brała udział w wielu konkursach, zdobywając nagrody i Stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia. W kwietniu 2015 roku otrzymała podwójną I Nagrodę i Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie ,,Muzyka Mistrzów” w Jeleniej Górze w dwóch kategoriach: solo i w duecie. W październiku 2015 roku otrzymała I Nagrodę w III Ogólnopolskim Konkursie ,,Miniatura na harfę celtycką” w Łodzi a w listopadzie 2015 roku I Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Harfowym im. prof. Karla Patrase w Pradze. W marcu 2016 roku została laureatką II Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wykonawczym ,,Srebrna Szybka” w Krakowie. W październiku 2016 roku wzięła udział w Międzynarodowym Mistrzowskim Kursie Harfowym, który prowadziła prof. Helga Storck w Rendsburgu (Schleswig-Holstein). Ligia Nowak grała już w największych salach Wrocławia: Filharmonii, Sali Koncertowej Akademii Muzycznej, Sali Rycerskiej Ratusza, Auli Leopoldyńskiej oraz w sali kameralnej Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2015 i 2016 roku zaproszona została na Festiwale: ,,Maj z Muzyką Dawną” we Wrocławiu i ,,Dni Muzyki Dawnej” w Świeradowie Zdroju. Występowała tam jako solistka i wspólnie z zespołem „Tyborius”. Wzięła też udział w produkcji filmowej TVP Wrocław jako harfistka, podczas kręcenia programu pt. ,,Dolina Pałaców i Ogrodów”.


Milena Pioruńska
Uczennica Konrada Dragana w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. Na skrzypcach gra od 5 roku życia. Doskonaliła swoje umiejętności muzyczne pod kierunkiem: Wojciecha Hazuki oraz w ramach kursów mistrzowskich w klasie Eyala Klessa, Stefana Tarary, Antoniego Cofalika i Konrada Dragana. Ma na swoim koncie wiele sukcesów artystycznych. Wzięła udział w ponad 20 konkursach skrzypcowych, na których zdobywała prestiżowe nagrody i wybitne wyróżnienia, w tym 7 nagród Grand Prix i 2 Nagrody Specjalne. Występowała dwukrotnie z orkiestrą jako solistka: w 2016 roku z Orkiestrą Symfoniczną Dolnośląskiej Filharmonii grając III część Koncertu skrzypcowego d-moll Henryka Wieniawskiego oraz w 2014 z orkiestrą kameralną Expressivum Modern, z którą wykonała „Wiosnę” Antoniego Vivaldiego. W 2016 roku zdobyła czterokrotnie I nagrody (XIII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu, VIII Ogólnopolski Konkurs „Turniej Młodych Skrzypków” w Nysie, VII Międzynarodowy Konkurs im. J. Garści w Stalowej Woli, IV Ogólnopolski Cieszyński Konkurs Skrzypcowy), Grand Prix podczas XVIII Świdnickich Konfrontacji Młodych Skrzypków oraz II nagrodę podczas Ogólnopolskich Spotkań Młodych Skrzypków w Płocku. Od czterech lat jest stypendystką Prezydenta Wrocławia. W październiku 2014 roku dołączyła do grona stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. W roku szkolnym 2016/2017 została laureatką programu stypendialnego programu „zDolny Śląsk” a także Prezydenta Legnicy.


Krzysztof Potocznik
W 2001 roku rozpoczął edukację muzyczną w OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Katarzyny Kaczorowskiej. Był wielokrotnie nagradzany na krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych (I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Polskiej w Skierniewicach; I nagroda na Międzynarodowym Turnieju Pianistycznym w Niemczech; II nagroda, nagroda publiczności i nagroda specjalna na VII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. A. Marinaro w Collioure – Francja). Zdobywał także nagrody grając w duecie fortepianowym z Małgorzatą Radochońską (I nagroda na XXII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie, I nagroda na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. J. Zarębskiego w Łomiankach). Krzysztof Potocznik miał również okazję aktywnie uczestniczyć w koncertach, festiwalach oraz kursach prowadzonych m.in. przez Andrzeja Jasińskiego, Hans-Petera and Volkera Stenzla, Olgę Rusinę, Jean-Claude Vanden Eydena, Janne Martonena czy Henri Bardę. Jest laureatem stypendium Premiera Rady Ministrów za osiągnięcia artystyczne. W ramach wymiany studenckiej uczył się w Akademii Sibeliusa w Helsinkach pod kierunkiem prof. Erika Tawaststsjerny oraz Thomasa Hechta (z Konserwatorium Muzycznego Yong Siew Toh Kons w Singapurze). Obecnie studiuje w Królewskim Konserwatorium w Brukseli w klasie prof. Eliane Reyes.


Antoni Tomaszewski
Uczeń OSM I i II stopnia im. K. Szymanowskiego pod kierunkiem Marka Zielińskiego. Dziewięciokrotny stypendysta Prezydenta Miasta Wrocławia. Otrzymał również Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012) i Stypendium Wrocławskiego Towarzystwa Gitarowego (2011). W 2016 roku zdobył wyróżnienia na trzech konkursach: XIX Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu, IV Ogólnopolskiech Spotkaniach Gitarowych w Elblągu oraz Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym CEA dla uczniów Szkół Muzycznych II stopnia w Inowrocławiu. W 2015 roku zajął III miejsce w V Ogólnopolskim Konkursie Gitarowym na wykonanie utworów kompozytorów polskich (Tomaszów Mazowiecki) oraz zdobył wyróżnienie na VI Ogólnopolskim Festiwalu i Konkursie Gitarowym w Kielcach. W 2014 roku zajął II miejsce w III Ogólnopolskich Spotkaniach Gitarowych w Elblągu i II miejsce w XVII Międzynarodowym Festiwalu Gitarowym w Trzęsaczu. W poprzednich latach zdobył m.in.: II miejsce na V Ogólnopolskim Festiwalu i Konkursie Gitarowym w Kielcach (2013), II miejsce na XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gitarowej w Trzęsaczu (2012), I miejsce na II Ogólnopolskich Spotkaniach Gitarowych w Elblągu (2012). Otrzymał Tytuł Wielkiego „Gitaromaniaka” i zdobył II miejsce w grupie starszej na VIII Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie im. Łukasza Pietrzaka (Jelenia Góra – Cieplice 2012). Uczestniczył w kursach i warsztatach gitarowych, m.in. pod kierunkiem Marka Zielińskiego, Waldemara Gromolaka, Mirosława Drożdżowskiego, Krzysztofa Pełecha, Antonello Lixi, Marcina Dylli, Jaremy Klicha, Huberta Käppela, Alexisa Muzurakisa, Livio Gianoli, Aniello Desiderio, Anny Pietrzak i Marka Pasiecznego.


Noty o akompaniatorach:

Monika Hanus
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Grzegorza Kurzyńskiego oraz klasy kameralistyki prof. Heleny Furmanowicz-Kurzyńskiej. Jest laureatką licznych wyróżnień oraz nagród na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych (m.in. w Żaganiu, Kłodzku, Szafarni, Budapeszcie, Gioia del Colle).
Maria Kokotajło
Ukończyła Lwowskie Konserwatorium w klasie fortepianu Keto Khutchua oraz w klasie kameralistyki Idy Polak. Brała udział jako kameralistka w licznych konkursach - wokalnych i instrumentalnych - zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Występowała w Wiedniu, Sankt Petersburgu.. Prowadzi klasę fortepianu w OSM I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu.
Wiktor Szymajda
W 1986 ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Łodzi. W latach 1986-91 studiował na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. J. Sulikowskiego. Od 1991 roku pracuje w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. we Wrocławiu. Od roku 2006 pracuje również jako pianista-akompaniator w PSM II st. we Wrocławiu, a od 2009 jako akompaniator i nauczyciel fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. Pianista i kameralista. Od 1996 roku jest związany z Narodowym Forum Muzyki (dawniej Filharmonią Wrocławską), z którym jako członek zespołu dokonał wielu nagrań płytowych i radiowych. Stale współpracuje z wokalistami Opery Wrocławskiej.


 

Aktualności

Posiedzenie Komisji Kultury i Współpracy z Zagranicą Rady Miejskiej Wrocławia

12.03 (wtorek) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert kameralny realizowany w ramach Europejskiego Forum Saksofonowego 2024

13.03 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Wrócimy do Polski”

14.03 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

XXVIII koncert z cyklu Akademia Małego Artysty pt. „AMA w oczekiwaniu na wiosnę”

14.03 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Władysław Tatarkiewicz w fotografiach”

do 14 marca br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Finał IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Złoty Karton III LO” pod hasłem „Etykiety i naklejki”

15.03 (piątek) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie poświęcone prof. dr hab. T. Piecuchowi pt. „Trochę szczęścia w życiu”
Prowadzenie: K. i M. Tyszkowscy

16.03 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie z poetą S. Krzyśką
Prowadzenie I. Kosmala
Interpretacja wierszy M. Drewek
Oprawa muzyczna S. Powaga – skrzypce, wokal, fortepian

16.03 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wręczenie nagrody ZASP – Stowarzyszenia we Wrocławiu T. Maśląkowskiemu

18.03 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Wernisaż wystawy malarstwa B. John pt. „woda, niebo, powietrze”

18.03 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowo-gitarowy
Przygotowanie i prowadzenie I. Porębski

19.03 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp z zaproszeniami

Udostępnienie wystawy wielkanocnej

20.03 (środa) br. o godz. 10.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów z cyklu „Młodzi wykonawcy”

20.03 (środa) br. o godz. 14.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór autorski B. Kocy pt. „Słowa i inne...”
Gość specjalny W. Okoń

20.03 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert gitarowy pt. „Początek wiosny z gitarą”

21.03 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie J. Bartyzela z prezentacją książki pt. „Tradycjonalizm bez kompromisu”

21.03 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów klas Suzuki

22.03 (piątek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Koncert klarnetowy

23.03 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert odwołany z przyczyn niezależnych od organizatora.


Wręczenie nagrody ZASP – Stowarzyszenia we Wrocławiu W. Ziemiańskiemu

25.03 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert J. Cholewy pt. „Nuty PiNuty”

26.03 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Zebranie Wspólnoty mieszkaniowej „Świdnicka 45”

2.04 (wtorek) br. o godz. 17.00
Wstęp z zaproszeniami

Wystawa wielkanocna

do 2 kwietnia 2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

„Wiosenne czytanie poezji”

3.04 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki K. Czai pt. „Wielki Wybuch”

4.04 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Recital fortepianowy D. Saienko (Ukraina)

5.04 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

W związku z przygotowaniem pomieszczeń na lokal wyborczy Wyborów samorządowych Klub Muzyki i Literatury nieczynny

6.04 (sobota) br.

Wybory samorządowe. Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej nr 13

7.04 (niedziela) br.

Spotkanie z M. Pacholakiem pt. „Pomniki Adama Mickiewicza”

11.04 (czwartek) 2024 r. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy S. Ghozata
Konferansjer: K. Koźbielska

12.04 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert pt. „R. Frey akustycznie”
Gościnnie W. WOODY Kwaśnicki

13.04 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki H. Barań pt. „Łużyce moja miłość”
Prowadzenie W. Browarny

18.04 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Wystawa fotograficzna w 35 rocznicę działalności Towarzystwa im. F. Liszta

do 23 kwietnia br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie S. Srokowskiego połączone z prezentacją książki pt. „Zanim spłonęli żywcem”

25.04 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławskie Wieczory Coolturalne
I. Venyš (Czechy) – klarnet
Przy fortepianie M. Hanus

25.04 (czwartek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert w 233 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja
A. Bruderek – skrzypce
A. Prabucka-Firlej – fortepian
K. Sperski – słowo wiążące

3.05 (piątek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie muzyczne do autorskich piosenek Tomka Motyki

4.05 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja trylogii J. Krupińskiej-Trzebiatowskiej pt. „Kiedy miłość była zbrodnią”
Prowadzenie K. Burnat

10.05 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy I. Jutrzenka-Trzebiatowskiej pt. „W salonie Chopina”

11.05 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Wystawa malarstwa B. John pt. „woda, niebo, powietrze”

do 15 maja br.
Wstęp wolny. Zapraszamy