Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie z cyklu Dowód Tożsamości. Gościem będzie Bogdan Zdrojewski – polityk, poseł do Parlamentu Europejskiego, były prezydent Wrocławia i były Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

20 marca (piątek) 2026 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]


Koncepcja spotkań i prowadzenie: red. Ewa Gil-Kołakowska – dziennikarka, autorka książek, satyryczka


W części muzycznej: Tomasz Marut – fortepian


Dowód Tożsamości – to cykl spotkań poświęcony mieszkańcom Wrocławia i Dolnego Śląska, a także tym, którzy choć przez chwilę związani byli z miastem i regionem. To projekt, którego celem jest przywołanie korzeni współczesnych Dolnoślązaków. Ewa Gil–Kołakowska – autorka książki Dowód Tożsamości na podstawie której powstał pomysł spotkań o tym samym tytule, w swojej książce podjęła próbę dotarcia do źródeł oryginalności kulturowej Dolnego Śląska poprzez opis indywidualnych losów jego najbardziej znanych mieszkańców.
„Informacja o cyklu Dowód Tożsamości” [pdf]


Bogdan Zdrojewski – polski polityk, samorządowiec, wieloletni minister kultury. Urodzony 18 maja 1957 roku w Kłodzku. Od 1975 roku związany z Wrocławiem. Żonaty, ojciec dwójki dzieci, szczęśliwy dziadek Łucji. Absolwent filozofii i kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach studenckich działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów, którego był przewodniczącym w okresie stanu wojennego. Współtwórca i współredaktor podziemnych wydawnictw, aktywny uczestnik środowisk opozycyjnych Dolnego Śląska. Pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. W 1990 roku został pierwszym prezydentem Wrocławia wybranym w wolnych wyborach samorządowych. Funkcję tę pełnił przez 11 lat, przeprowadzając miasto przez okres transformacji ustrojowej i dynamicznego rozwoju. Jego prezydentura to czas gruntownej modernizacji infrastruktury, rewitalizacji historycznego centrum, skutecznej obrony miasta podczas powodzi w 1997 roku oraz konsekwentnego inwestowania w kulturę, przestrzeń publiczną i zieleń miejską. Wrocław stał się wówczas jednym z najlepiej zarządzanych i najbardziej rozpoznawalnych miast w Polsce. Po zakończeniu pracy w samorządzie pełnił funkcje senatora i posła na Sejm RP, był przewodniczącym sejmowych komisji, a w latach 2007–2014 ministrem kultury i dziedzictwa narodowego. W latach 2014–2019 poseł do Parlamentu Europejskiego, zaangażowany m.in. w sprawy kultury, edukacji oraz bezpieczeństwa. W kolejnych latach ponownie związany z parlamentem krajowym. W 2024 roku uzyskał jeden z najlepszych wyników wyborczych w kraju w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W obecnej kadencji wybrany został jednogłośnie na funkcję pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji Kultury i Edukacji. Jest także członkiem Komisji Handlu Międzynarodowego Parlamentu Europejskiego. Wielokrotnie odznaczany w Polsce i za granicą, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi RP, Orderem Komandora Legii Honorowej, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Wschodzącego Słońca – Złota i Srebrna Gwiazda przyznanym przez rząd Japonii oraz tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia. Doktor honoris causa Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Od lat pasjonuje się fotografią. Już pod koniec lat 70. odnosił pierwsze sukcesy – jego amatorskie zdjęcia publikowano w prasie regionalnej, a prace z Międzynarodowych Wystaw Psów Rasowych spotykały się z wieloma pochlebnymi opiniami. Jest autorem i bohaterem wystaw fotograficznych prezentowanych w Polsce i za granicą. Fotografia oraz fascynacja kulturą Japonii stanowią dla niego ważne dopełnienie działalności publicznej i przestrzeń osobistej refleksji nad światem, miastem i tożsamością.


Ewa Gil-Kołakowska – absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, pomysłodawczyni oraz autorka koncepcji i scenariusza spotkań. Dziennikarka, której specjalnością są wywiady z ludźmi Kultury i Sztuki. W swoim dziennikarskim dorobku ma setki wywiadów z wybitnymi artystami, m.in. z Tadeuszem Kantorem, Gustawem Holoubkiem, Zbigniewem Zapasiewiczem, Czesławem Niemenem, Markiem Grechutą, Wojciechem Młynarskim, Agnieszką Osiecką, Krystyną Jandą, Diamandą Galas, Patricią Kaas, Marią Czubaszek, Romą Ligocką, Franciszkiem Starowieyskim, Jerzym Dudą-Graczem, Jackiem Kaczmarskim, Kazikiem Staszewskim, które publikowała na łamach Magazynu Tygodniowego GR, Przeglądu, Angory i XL. Współpracowała też z tygodnikiem Wprost, Gazetą Wyborczą, Wieczorem Wrocławia, West Zeitung, miesięcznikami Machina i WOW. W trakcie wieloletniej pracy dziennikarskiej zajmowała się również reportażem oraz krytyką teatralną i filmową. Przez kilka lat w Radiu Wrocław prowadziła cykl autorskich audycji poświęconych sztuce filmowej Video ergo sum. W latach 1991-1994 redaktor naczelna magazynu E’LA. Autorka książek: La, la, la, la…, Dowód Tożsamości, Mam jedno oko zielone…, Opowieści wigilijne o wieczerzy, kolędach, Herodzie oraz wydanej kilka lat temu książki Opowieści bielsze niż śnieg. Pomysłodawczyni i producentka albumu i koncertu Alkimja Justyny Steczkowskiej, płyty i koncertu Kazika Staszewskiego Piosenki Toma Waitsa, płyty polsko-jamajskiej formacji RASTASIZE Day by Day, zrealizowanej w studiu Boba Marleya na Jamajce, a także albumu z utworami Kurta Tucholsky’ego w interpretacji Krystyny Tkacz. Realizatorka teledysków, autorka scenariuszy, satyryk. Cykl wieczorów w Klubie Muzyki i Literatury – Dowód Tożsamości to jej kolejne dziennikarskie spotkania z ludźmi których, lubi, ceni i szanuje.


Tomasz Marut – doktor sztuk muzycznych, jeden z najbardziej obiecujących polskich pianistów młodego pokolenia. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Pawła Zawadzkiego, pod którego kierunkiem ukończył studia z wynikiem celującym. Jest pierwszym w historii wrocławskiej Akademii Muzycznej wypromowanym doktorem sztuki, którego rozprawa otrzymała wyróżnienie. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta, prowadząc klasę fortepianu w macierzystej uczelni. Od 2025 roku jest Artystą Yamahy. Laureatem wielu konkursów, w tym Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego dla Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in Memoriam” w Bydgoszczy, Concours International de Piano „Ville de Gagny” (Francja), Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. J. Zarębskiego, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Augustowie oraz Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. F. Chopina w Warszawie. Wystąpił jako jeden z reprezentantów Polski na XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie (2021). Jest finalistą Międzynarodowego Konkursu Piano FVG w Sacile (finały w 2026 roku). Za dotychczasowe dokonania artystyczne otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Stypendium Fundacji P. Klera i Stypendium Prezydenta Wrocławia. Jego dynamiczna działalność artystyczna obejmuje recitale solowe, kameralne i koncerty z towarzyszeniem orkiestr w Polsce, Niemczech, Francji, Austrii, Ukrainie, Chorwacji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Współpracował z takimi dyrygentami jak: Marek Pijarowski, Mario Venzago, Przemysław Neumann, Maciej Tomasiewicz, Magdalena Pawlisz, Jakub Montewka. Występował na międzynarodowych festiwalach: „Chopin i Jego Europa” w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu I.J. Paderewskiego w Warszawie, Festival Chopin a Paris, Festival Chopin en Vacances, Festiwalu Pianistów Polskich. Dokonał licznych nagrań dla radia i telewizji m.in. Toccaty C-dur. op. 7 Roberta Schumanna na antenie Programu 2 Polskiego Radia. Jego dyskografia obejmuje dwa albumy z utworami Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta i Franza Schuberta wydane przez Towarzystwo Ferenca Liszta (2021, 2022).



 

Aktualności

Koncert fortepianowy pt. „Polscy kompozytorzy”
K. Suetsugu
J. Sugano
H. Matsumoto

14.08 (piątek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa akwarel O. Nowickiej „Życie dwóch rzek. Berezyna i Berezyna Zachodnia”

do 25.08 (wtorek) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Warsztaty pianistyczne
Prowadzenie: P. Melka

25–29.08 (wtorek – sobota) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy kończący warsztaty pianistyczne

29.08 (sobota) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Otwarcie wystawy ze zbiorów J. Wolniaka pt. „Stan wojenny na Dolnym Śląsku”

31.08 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie poświęcone książce „Opór” pod redakcja J. Laski
Prowadzenie: A. Kobyłecka, J. Kobyłecka i J. Grzelak

31.08 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert pt. „Młoda Scena”
L. Lomartire – wiolonczela
F. Tozzi – fortepian
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

2.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert zespołu Ensemble de L’Amitié pt. „Nieobecne głosy – wrocławskie spotkania z muzyką kobiet” połączony z wykładem kompozytorki U. Kozy
K. Koczur – skrzypce
D. Ganczar – fortepian
A. Krajewska – marimba

3.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalno-fortepianowy A. Georgescu

4.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert ARTPULSE
A. Georgescu – sopran
D.A. Găina-Cojuharov – tenor
A. Marinache – baryton
A. Dumitrache – mezzosopran
B. Vlad – sopran
I.V. Găină-Cojuharov – fortepian

5.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Premiera tomu poetyckiego J. Woźniczki pt. „Post mortem”

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa ilustracji M. Chabielskiego

8.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki pt. „Opowieści chasydzkie” pod redakcją W. Tworka i M. Wodzińskiego
Prowadzenie: M. Urbanek w rozmowie z M. Wodzińskim

9.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

„Letnie czytanie wierszy”

10.09 (czwartek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja K. Sowińskiej pt. „Wyjechałem więc do Wrocławia… – wrocławskie ślady Marka Hłaski”

11.09 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A. Brzeskiej pt. „Teatr słowa” połączony z premierą tomu poezji pt. „Chmury tarzają się w dolinie”
Prowadzenie: M. Bradke

12.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert chóru „Przedmieście Świdnickie”
Dyrygent: D. Kozłowski

14.09 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycko muzyczny wałbrzyskiej grupy Ars Poetica pt. „Złote ogrody wyobraźni”
Oprawa muzyczna: zespół Kałamarscy i Przyjaciele

15.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy K. Dąbka

16.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z J. Bartyzelem pt. „Od Bolesława Chrobrego do Kazimierza Wielkiego. Monarchia Piastów i jej znaczenie dla istnienia Polski”

17.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn T. Tomsi
W części muzycznej: F. Litwin – fortepian

19.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Z cyklu „Wieczory Lisztowskie” recital fortepianowy M. Czech
Słowo o muzyce: J. Adamowski

21.09 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Wręczenie nagród Laur Wrocławia i Diament Wrocławia

22.09 (wtorek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Spotkanie z R. Rudiakiem połączone z prezentacją książki pt. „Seans spirytystyczny”
Słowo o książce: U.M. Benka

22.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z M. Olbromskim połączone z prezentacją książki pt. „Lwów Jana Parandowskiego”

24.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Otwarte zebranie Towarzystwa Wagnerowskiego we Wrocławiu

25.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z dr. M. Piekarskim pt. „Spacer po muzycznym Lwowie. Między operą, kościołem, towarzystwem muzycznym i prywatnymi salonami”

26.09 (sobota) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital gitarowo-wokalny E. Malinowskiego pt. „Polska w sercach ludzkich w czasie i przestrzeni”

29.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławskie Wieczory Coolturalne
B. Borowicz – klarnet
B. Sałdan – perkusja

1.10 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie S. Dłuskiego połączone z premierą nowej książki poetyckiej pt. „Migotanie przedsionków”
Prowadzenie: K. Maliszewski

6.10 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Wystawa ze zbiorów J. Wolniaka pt. „Stan wojenny na Dolnym Śląsku”

do 6 października 2026 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład prof. J. Miodka pt. „Powrześniowe refleksje”
W części muzycznej: A. Walus – instrumenty klawiszowe, saksofon

13.10 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online