Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie w ramach cyklu Dowód Tożsamości. Gościem będzie Marzena Kipiel-Sztuka – aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa

22 września (środa) 2021 rok o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Koncepcja spotkań i prowadzenie:
Ewa Gil-Kołakowska
W części muzycznej wieczoru:
Alicja Bezdziczek – skrzypce
Mateusz Kwapień – wokal i akordeon


Dowód Tożsamości to cykl spotkań poświęcony mieszkańcom Wrocławia i Dolnego Śląska, projekt, którego celem jest przywołanie korzeni współczesnych Dolnoślązaków. Ewa Gil-Kołakowska, autorka książki „Dowód Tożsamości”, na podstawie której powstał pomysł spotkań o tym samym tytule, podjęła próbę dotarcia do źródeł oryginalności kulturowej Dolnego Śląska poprzez opis indywidualnych losów jego najbardziej znanych mieszkańców. Do tej pory w Klubie Muzyki i Literatury gościli: językoznawca – prof. Jan Miodek, historyk – dr Maciej Łagiewski, judoka – dr Rafał Kubacki, aktor – Robert Gonera, a także poetka – Ewa Sonnenberg, kulturoznawca – prof. Ilias Wrazas, reżyserka – Julia Popkiewicz, pieśniarz – Przemysław Paśko, wrocławska dziennikarka i społeczniczka – Wanda Ziembicka-Has, autor i scenarzysta Cezary Harasimowicz, wieloletni gospodarze wrocławskiego zoo i kultowego programu „Z kamerą wśród zwierząt” – Hanna i Antoni Gucwińscy, rzeźbiarka – Bożenna Biskupska, alpinista i himalaista – Aleksander Lwow, satyryk, autor i aktor – Stanisław Szelc, pisarka – Barbara Sadurska, aktorka wrocławskiego Teatru Capitol – Emose Uhunmwangho, dziennikarka, podróżniczka i pisarka Joanna Lamparska, muzyk, wirtuoz instrumentów perkusyjnych – José Torres oraz aktorka Teatru Współczesnego we Wrocławiu, lektorka i pedagog – Beata Rakowska. Gościem spotkania 22 września będzie Marzena Kipiel-Sztuka, aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa. W części muzycznej wieczoru wystąpi akordeonista i wokalista, absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej – Mateusz Kwapień. Towarzyszyć mu będzie skrzypaczka, również absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej – Alicja Bezdziczek. Spotkanie poprowadzi red. Ewa Gil-Kołakowska.


Marzena Kipiel-Sztuka – aktorka teatralna, filmowa i kabaretowa. Urodzona w Legnicy. Artystka największą rozpoznawalność zdobyła, wcielając się w rolę Haliny Kiepskiej w popularnym serialu „Świat według Kiepskich”. Przez lata aktorka grała także w spektaklach teatralnych, pojawiała się w rolach filmowych na dużym i małym ekranie oraz brała udział w programach telewizyjnych. W latach 1987–1989 pracowała jako suflerka w Teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie i już wtedy marzyła, by spróbować swych sił jako aktorka. I kiedy tylko otrzymała propozycję pracy w Teatrze Dramatycznym w Legnicy, powróciła do rodzinnego miasta i przez 11 lat z sukcesem realizowała się artystycznie na tamtejszej scenie. Grała m.in. w takich spektaklach jak: „Czerwone pantofelki”, „Przygody młynka do kawy”, „Julia do Williama”, „Francuska sałatka”, „Wyspa nutożerców”, „Niema lekcja”, „Królowa Śniegu”, „Trzej muszkieterowie”, „Król Maciuś Pierwszy”, „Don Kichot uleczony”, „Młoda śmierć”, „Tajemniczy świat braci Grimm” i „Trzej królowie”. W międzyczasie zdała egzamin eksternistyczny i za swoje artystyczne osiągnięcia otrzymała nagrodę Złota Iglica. Przygoda z Teatrem Dramatycznym zakończyła się rok po jej debiucie na planie „Świata według Kiepskich”. Częsta zajętość na planie okazała się dla aktorki nie do pogodzenia z etatową pracą na scenie. W 2007 r. Marzena Kipiel-Sztuka wzięła udział w 1. edycji programu telewizji Polsat „Jak oni śpiewają”. W muzycznym show zajęła 5. miejsce i udowodniła, że śpiewanie to także jej żywioł. Od kilku lat artystka koncertuje z autorskim repertuarem pod nazwą „Życie nie jest kiepskie”. Marzenę Kipiel-Sztukę mogliśmy też oglądać w wielu produkcjach filmowych, m.in.: „Fala zbrodni”, „Pierwsza miłość”, „Sprawiedliwi – Wydział Kryminalny”, „Sztuczki”, „Kop głębiej” czy „Galeria”. Mogliśmy ją też podziwiać jako aktorkę kabaretową w „Kabaret na żywo. Klinika skeczów męczących”. Za swój talent komediowy otrzymała m.in. Kryształowy Granat dla najkomiczniejszej aktorki sezonu 2013/2014 na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu. A za swoją działalność charytatywną wspierającą akcje organizowane przez policję z rodzinnej Legnicy uhonorowana została Krzyżem Niepodległości z Gwiazdą klasy I za wybitne zasługi patriotyczne i działalność dla NSZZ Policjantów..


Ewa Gil-Kołakowska – pomysłodawczyni oraz autorka koncepcji i scenariusza spotkań Dowód Tożsamości. Dziennikarka, której specjalnością są wywiady z ludźmi kultury i sztuki. W swoim dziennikarskim dorobku ma setki wywiadów z wybitnymi artystami, które publikowała na łamach „Magazynu Tygodniowego GR”, „Przeglądu”, „Angory” i „XL”. Współpracowała też z tygodnikiem „Wprost”, „Gazetą Wyborczą”, „Wieczorem Wrocławia”, „West Zeitung”, miesięcznikami „Machina” i „WOW”. W trakcie wieloletniej pracy dziennikarskiej zajmowała się również reportażem oraz krytyką teatralną i filmową. W latach 1991–1994 redaktor naczelna magazynu „E’LA”. Autorka książek: „La, la, la, la…”, „Dowód tożsamości”, „Mam jedno oko zielone…”, „Opowieści wigilijne o wieczerzy, kolędach, Herodzie” oraz wydanej cztery lata temu książki „Opowieści bielsze niż śnieg”. Pomysłodawczyni i producentka albumu i koncertu „Alkimja” Justyny Steczkowskiej, płyty i koncertu Kazika Staszewskiego „Piosenki Toma Waitsa”, płyty polsko-jamajskiej formacji RASTASIZE „Day by Day”, zrealizowanej w studiu Boba Marleya na Jamajce, a także albumu z utworami Kurta Tucholsky’ego w interpretacji Krystyny Tkacz. Realizatorka teledysków, autorka scenariuszy, satyryk. Cykl wieczorów w Klubie Muzyki i Literatury – Dowód Tożsamości – to jej kolejne dziennikarskie spotkania z ludźmi, których lubi, ceni i szanuje.


Mateusz Kwapień – muzyk, kompozytor, wokalista i poeta. Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Artysta wszechstronny, czerpiący inspiracje z wielu gatunków muzycznych. W 2014 r. ukazała się jego autorska płyta pt. „Małe Credo” z muzyką medytacji chrześcijańskiej, z utworami J.S. Bacha w jego aranżacjach, oraz z jego własnymi kompozycjami. A w roku 2016 wydany został album „The Story of Night Wro Walk”, zawierający autorskie kompozycje artysty. Mateusz Kwapień jest także laureatem licznych konkursów literackich i muzycznych oraz autorem trzech tomików poetyckich – „Początek” (2009), „Masz ochotę…?” (2011) oraz „Tak i nie tak” (2021).
Mateusz Kwapień - rozszerzona nota [pdf]


Alicja Bezdziczek – studentka II roku studiów magisterskich o specjalności teoria muzyki na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Wcześniej na tej samej uczelni ukończyła muzykoterapię. Zawodowo spełnia się jako skrzypaczka i wokalistka w kilku zespołach, z którymi koncertuje na terenie całej Polski. Artystka ma na swoim koncie udział w różnorodnych projektach muzycznych – począwszy od fuzji folku i rocka formacji Hoverla, przez zespół eventowo-weselny Plus Braders, aż po muzykę retro i klasyczną. Oprócz muzyki interesuje ją również kultura japońska, w szczególności literatura i język japoński, oraz manga.


 

Aktualności

polska flaga  Uroczysty koncert w 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja
I. Porębska – fortepian
I. Ciszek – fortepian
M. Lis – fortepian
M. Ferenc – fortepian

3.05 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert muzyki barokowej pt. „Głos epoki”

5.05 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Kalejdoskop liryczny”
Opieka artystyczna dr hab. J. Litwin-Fenc

6.05 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z A. Niklem pt. „O zasadach legitymizmu z okazji Tysiąclecia Królestwa Polskiego”

7.05 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Zapraszamy na Wrocławskie Wieczory Coolturalne pt. „Taniec po Strunach”
Duet gitarowy Siempre Nuevo:
M. Freml
P. Vacík

8.05 (czwartek) br. o godz. 19.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Wokalna Majówka”

9.05 (piątek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z prof. A. Gładyszem autorem książki „Ponad 40 lat HIV w Polsce”
Prowadzenie spotkania:
K. Krawczyk
dr W. Rymer

10.05 (sobota) 2025 roku o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Międzynarodowy koncert pt. „Człowieczy los” poświęcony wybitnej polskiej artystce Annie German

10.05 (sobota) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Z cyklu „Wieczory Lisztowskie” recital fortepianowy M. Selwesiuka
Prowadzenie: J. Adamowski

12.05 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert pt. „Młoda Scena”
V. Russo – fortepian
Dyrektor artystyczny: F. Bottigliero

13.05 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

14.05 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt.„Śpiewne wiolonczele”

15.05 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki A.S. Konarskiego pt. „Nasi mistrzowie urbaniści”

15.05 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład M. Dyżewskiego pt. „Muzyczne perły polskiego Średniowiecza”
Reżyseria dźwięku: Z. Jędrych

16.05 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

W związku z przygotowaniem pomieszczeń na lokal wyborczy wyborów prezydenckich Klub Muzyki i Literatury nieczynny

17.05 (sobota) br.

Wybory prezydenckie 2025. Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej nr 13

18.05 (niedziela) br.

Wręczenie nagrody ZASP – Stowarzyszenia we Wrocławiu N. Fedorowej

19.05 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalno-wiolonczelowo-fortepianowy pt. „Melancholie wokalno-instrumentalne”

19.05 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z cyklu Dowód Tożsamości. Gościem będzie S. Podwin
Koncepcja spotkań i prowadzenie: E. Gil-Kołakowska
W części artystycznej:
S. Podwin – gitara, wokal

20.05 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy A. Pacheco pt. „Hiszpańska muzyka fortepianowa w XX wieku”
Słowo wstępne: Julieta González-Springer

21.05 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki poetyckiej B. Michnika pt. „Śniłem się sobie”
Prowadzenie spotkania: K. Maliszewski

22.05 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert uczniów Szkoły Muzycznej Arka

23.05 (piątek) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Koncert gitarowy T. Motyki

24.05 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wręczenie nagrody ZASP – Stowarzyszenia we Wrocławiu D. Dutkowskiej

26.05 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert chóru „Grunwald” pt. „Moja Matko ja wiem…”
Dyrygent: Marcin Grzywaczewski

26.05 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa malarstwa J. Wolffa pt. „Kilka obrazów z różnych lat”

do 27.05 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

43. International Hans Gabor Belvedere Singing Competition 2025

28.05 (środa) br. o godz. 10.00 – 15.00
Wstęp z zaproszeniami

Autorski program poetycko-muzyczno-plastyczny K. Paraszkiewicz-Pater pt. „Porządki w szafie”

28.05 (środa) br. o godz. 18.00
Spotkanie zamknięte

Spotkanie prezentujące 15 numer kwartalnika artystyczno-literackiego „Format Literacki”

29.05 (czwartek) 2025 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Wernisaż wystawy ilustracji M. Koch do książki pt. „Siedem smoków głównych” połączony ze spotkaniem z autorką V. Nowakowską
Prowadzenie: J. Kawecki
Aranżacja tekstu: H. Koczan
W części muzycznej:
M. Wojak, M. Zarębska, A. August-Zarębska (soprany)
przy fortepianie – K. Kluczewska

2.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład prof. J. Miodka pt. „Śląsk w świetle nazw miejscowych”

5.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Inauguracja obchodów 10-lecia Polskiego Stowarzyszenia Haiku

6.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Spotkanie zamknięte

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „O rzekach Odrach w Europie”

9.06 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Spotkanie zamknięte

Koncert wokalny z cyklu pn. „Promocja młodych artystów muzyków”

9.06 (poniedziałek) br. o godz. 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie E. Michnik połączone z prezentacją książki pt. „Splątane losy. Opera Wrocławska w sezonie 1995/96-2015/16”
Prowadzenie: G. Chojnowski

14.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Klub Muzyki i Literatury ma już 65 lat”

21.06 (sobota) br. o godz. 14.30
Spotkanie zamknięte

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „O rzekach Odrach w Europie”

21.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Spotkanie zamknięte

Prezentacja książki pod redakcją A. Łyjaka i A. Marczak pt. „Sportowe opowieści”

24.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa ilustracji M. Koch do książki pt. „Siedem smoków głównych”

do 26.08 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławska premiera książki poetyckiej K. Słomki pt. „Znaleźć człowieka. Elegie przebudzenia”
Prowadzenie spotkania: D. Heck

1.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online