Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na recital muzyczno-poetycki pt. „Obejmij mój świat”

Teresa Podemska-Abt (Australia) – poezja
Kamil Abt (Australia) – gitara
13 stycznia (czwartek) 2022 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert transmitowany online

Obecność słuchaczy na sali koncertowej uzależniona jest od aktualnie obowiązujących przepisów sanitarnych.

Plakat [pdf]


„Obejmij mój świat” jest dwugłosem, dialogiem dwojga twórców: Teresy Podemskiej-Abt i Kamila Abta, którzy spotkają się w wysublimowanym scenariuszu muzyczno-poetyckim interpretującym kompleksowy świat rzeczywistości i snu, różnego rodzaju miłości, pasji i migracji. Artystyczny zapis i przekaz obrazów światów są w dużym stopniu indywidualne, ale i nieodzownie asocjowane i konotowane z bytem i kulturową empirią zbiorową zanurzoną w metaforę i symbolikę. „Obejmij mój świat” bazuje na wrażliwości. Budując harmonijne porozumienie pomiędzy poetką a muzykiem (także w relacji matka – syn), teksem i dźwiękiem, a także pomiędzy wykonawcami/artystami i odbiorcami, wrażliwość właśnie staje się w tym programie medium (po-)rozumienia, jest niejako oczywistą i swoistą przestrzenią, w której spotyka się twórca i widz, a gdzie dochodzi do spójni przekazu i odbioru. W estetycznej warstwie narracyjnej artystyczne peregrynacje Teresy i Kamila (którzy od ponad czterdziestu lat usytuowani są w wielu przestrzeniach szeroko pojętej wielokulturowości i, siłą rzeczy, w obszarze tzw. pomiędzy) obrazują być może te przestrzenie autentycznej i geograficznej egzystencji, odczuć i imaginacji, w których odbywają się znaczące transgresje i zmiany duchowe, dążenia i refleksje dotyczące wszelkich sfer życia, śmierci, miłości oraz różnorodnych doznań estetycznych. O tym – ulotności, ułamkowości i abstrakcyjności doznawanych światów – są wiersze Teresy i utwory Kamila. W zamyśle recital jest realizacją zasadzoną na różnorodności tematycznej i barwności uczuciowo-psychicznej, gdzie (jak w codzienności!) unikalność i uniwersalizm, bunt i przyzwolenie, humanitaryzm i niesprawiedliwość manifestują się jednocześnie, przy czym, i z tego powodu, jednostka/podmiot ciągle zmienia tożsamość i nieustająco migruje od ‘wnętrza’ do ‘zewnętrza’ i odwrotnie, a także nie są jej/mu obce migracje społeczne i terytorialne. To usytuowanie jednostki/podmiotu utworu bywa bolesne, ale pozwala na nieskończone penetracje światów możliwych i niemożliwych, na odkrywanie głębi interpretacyjnej świata i jego obrazów tak w rzeczywistości jak w utworach artystycznych.


Teresa Podemska-Abt jest doktorem filozofii w zakresie literatury: absolwentką uniwersytetów: Wrocławskiego, Adelajdzkiego i Południowej Australii. Jako pisarka i krytyk literatury, socjolog edukacji i literatury tworzy w wielu gatunkach literackich, a także tłumaczy z literatury aborygeńskiej. Mieszka w Australii od października 1981 r. Polskę odwiedza często, pracując w kraju ojczystym akademicko w zaprzyjaźnionych uniwersytetach, współpracując ze środowiskiem literackim. Zajmuje się badawczo i pisarsko e-/migracją i wielokulturowością australijską. Jej prace i wiersze publikowane są w wielu czasopismach, m.in. „Postscriptum Polonistyczne”, „Rozmowy o Komunikacji”, „Text Matters”, „Culture–History–Globalisation”, „Odra”, „Tygiel Kultury”, „Czas Kultury”, „Poezja dzisiaj”, „Metafora Współczesności”, „Poetrix” itd. oraz w wielu ważnych dla polskiej i polonijnej kultury periodykach internetowych: „Kobieta 50 plus”, „Polska Canada”, „Culture Avenue”, „Puls Polonii”, „Przegląd Australijski” itd. Książki: „Składam człowieka”, „Spaces of literary Wor(l)ds and Reality: Interpretation and Reception of Aboriginal Literature”, „Świat tubylców australijskich”, „Żywe sny”, „Spoza raju”, „Pomieszały mi się światy”. Antologie, w których znajdują się utwory pisarki, to m.in. „On Life’s Path”, „Contemporary Poetry. An Anthology of Present Day Best Poems”, „Metafora Współczesności”, „Pomosty”, „Zielona zima”, „Poezja dzisiaj”, „Love cards” itd. Jest stypendystką Departamentu Sztuki Południowej Australii, Australia Council for The Arts i Australian Postgraduate Award oraz laureatką konkursów poetyckich w Polsce. Jej wiersze i eseistyka były (i są) prezentowane przez Australian National ABC i Ethnic Radio, a także tworzyły scenariusze przedstawień i recitali poetyckich w Australii, Polsce, Niemczech, Francji, USA. Jej poetycki scenariusz widowiska „Bo Miłość to jest wariatka” emitowany jest w odcinkach prze Radio ABC, stacja PBA w Adelajdzie. Teresa Podemska-Abt związana jest z The Australian Institute of Aboriginal and Torres Strait (AIATSIS) oraz afiliowana z SA Writer’s Centre, Australian Association of Authors oraz International PEN.
Kamil Abt – australijski gitarzysta polskiego pochodzenia, kompozytor, aranżer, lider zespołów, absolwent prestiżowej australijskiej akademii muzycznej The Elder Conservatorium of Music – występuje międzynarodowo na scenie od dwudziestu lat; m.in. w Australii, Japonii i Europie. Karierę muzyczną zaczął w Australii w kwintecie hardbopowym Steva Mooneya Fifth House. Tam także założył i prowadził grupy: Mosholu Parkway, Jazzyowski i SpeciaL K. Współpracował z Adamem Pagem, Danielem J. Rossem i Johnem Wilsonem. W Japonii występował m.in. w zespole słynnego japońskiego saksofonisty Hiroshiego Yaginuma oraz w kwartecie Atsushiego Matsunaga, jednocześnie prowadząc także swój kwartet. Występował także w klubach jazzowych we Francji i Hiszpanii. W 2013, jako lider, roku wydał pierwszą płytę własnych kompozycji autorskich zatytułowaną „Smokin' It Up” i wydaną przez Bad Marketing Sync. Records. Rok później nagrał płytę interpretacji mniej znanych standardów jazzowych „Kung Fu Jazz”. Od 2014 r. mieszka w Polsce, gdzie współpracuje z takimi wybitnymi polskimi muzykami jak Andrzej Michalak, Anna Rejda, Przemysław Michalak oraz Piotr Szwec. W 2016 r. wraz z Anną Rejdą występował na Międzynarodowym Festiwalu Hałda Jazz. W 2018 r. z Anną Rejdą wydał płytę „Osobliwości”; tygiel autorskich utworów, inspiracji, przeżyć, ludzi i sytuacji, jakie napotkali na swojej drodze. Współpracuje również z Teatrem Pieśń Kozła (spektakl „Anty-Gone. Tryptyk”) oraz z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu (spektakl „Bohater”). Jest autorem projektu „Salsa+jazz” i współautorem projektów „Chopin w barwach jazzu” oraz „Polskie piosenki przedwojenne i my współcześni”.Nagranie ze spotkania

Film jest również dostępny na naszym kanale YouTube.

 

Aktualności

Koncert uczniów Autorskiej Szkoły Pianistycznej L. Bas

8.01 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami

Wrocławski Klub Stanisławowian, spotkanie

10.01 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert muzyki polskiej

11.01 (wtorek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert pt. „Hej kolęda, kolęda”

12.01 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna, spotkanie

13.01 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami

Recital muzyczno-poetycki pt. „Obejmij mój świat”

13.01 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Polskie Towarzystwo Historii Nauk Medycznych Oddział we Wrocławiu, spotkanie

15.01 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert świąteczny pn. „Gdy się Chrystus rodzi...”
M. Malec – wokal
M. Kazubski – fortepian
T. Kolbuszewski – skrzypce

15.01 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Zimowy koncert muzyki kameralnej

17.01 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert odwołany z przyczyn niezależnych od organizatora.


Wystawa malarstwa K. Popińskiej pt. „Odra rzeka”

od 19.01 do 19.04 br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów z cyklu „Młodzi wykonawcy”

19.01 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów z klasy śpiewu T. Huka oraz z klasy fortepianu K. Falany

20.01 (czwartek) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z A. Sutowicz pt. „Ksieni trzebnicka, K. Pawłowska z Wierzbna, czyli sarmackie drogi kultury religijnej na Śląsku”
Prowadzenie A. Nikiel

20.01 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

„Gitarowy koncert kolędowo-noworoczny”

21.01 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Szumion – kameralny koncert charytatywny

22.01 (sobota) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z J. Owczarkiem pt. „Zbigniew Herbert – poezja i biografia”
Prowadzenie D. Heck

24.01 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

„Świat bez prawdy” – performans czervo_01 na podstawie wybranych tekstów z książki M. Fostowicza

25.01 (wtorek) br. o godz. 20.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert kameralny

26.01 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Tow. Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch., spotkanie

27.01 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki A. Marino pt. „Na Wołyniu skończył się świat”
Prowadzenie W. Okoń

27.01 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert pn. „Z miłości do belcanta”

28.01 (piątek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór inauguracyjny Wizjonistów

29.01 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp z zaproszeniami

Prezentacja książki W. Grabkowskiego pt. „Ze snu na wyspę Hiva Oa”
Prowadzenie spotkania D. Heck

2.02 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie z R. Kuliniakiem
Prowadzenie B. Paź

4.02 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Prelekcja P. Chrzczonowicza pt. „Prawnuk Cypriana Kamila Norwida Jerzy Kozarzewski w 26. rocznicę Jego obecności w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu”

5.02 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Towarzystwo Wagnerowskie we Wrocławiu, spotkanie

8.02 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp z zaproszeniami

Wernisaż wystawy malarstwa K. Popińskiej pt. „Odra rzeka”

9.02 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z M. Rapnickim połączone z prezentacją najnowszej książki poety „Nieświęta ziemia”
Prowadzenie R. Gawłowski

15.02 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja najnowszej książki S. Niciei pt. „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XVII”

24.02 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami
Spotkanie transmitowane online