Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na prezentację książki Stanisława Srokowskiego pt. „Ruska miłość”
25 września (czwartek) 2025 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Plakat wydarzenia [pdf]
Stanisław Srokowski, „Ruska miłość” (okładka) [pdf]
Spotkanie przygotowane dla członków Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.
Fragment powieści:
„Niedługo potem otrzymał list od Rajskiej, która pisała, że następnego dnia po tych wydarzeniach, które wstrząsnęły Legnicą, nocą tajniacy zabrali Arłamowa do szpitala psychiatrycznego. Jednak król Zakaczawia i gruby Bolo już mają z nim kontakt. Dalej powiadamiała go, że ma też drugą niedobrą wiadomość i sama nie wie, jak ma ją mu przekazać. Ale powie wprost. Lena nie żyje. Król Zakaczawia dowiedział się o tym od swoich ruskich kumpli. Miało to być tajemnicą. Ale nie było. Bo takiej rzeczy nie da się utrzymać w tajemnicy. Znaleziono ją w parku, nieopodal altanki. Wisiała na gałęzi drzewa. Nie znaleziono przy niej żadnej kartki, listu czy jakiegokolwiek słowa pożegnania. I nikt nie wie, dlaczego popełniła samobójstwo, o ile, dodawała, rzecz jasna, to było samobójstwo.
A jeżeli chodzi o Legnicę – pisała – to Legnica przeżyła personalne trzęsienie ziemi.
Polityczna wichura zmiotła ze stanowisk wszystkich sekretarzy partii, dyrektorów placówek kulturalnych i przewodniczącego Rady Narodowej. Dziwnym trafem ostał się tylko dyrektor Burak, który jak zwykle przysiaduje w Tikvoli i popija koniaczek”.
Stanisław Srokowski – pisarz, poeta, dramaturg i publicysta. W swoich powieściach Ukraiński kochanek (2008), Zdrada (2009) oraz w zbiorze opowiadań Nienawiść (2006) nawiązuje do tragicznych wydarzeń z czasu II wojny światowej, kiedy to ziemie wschodnie II Rzeczpospolitej ogarnęła fala ludobójstwa, dokonywanego przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach, a także na Ormianach, Czechach i Cyganach. Na kanwie Nienawiści powstał w 2016 roku znakomity film Wojciecha Smarzowskiego Wołyń. Jest też autorem tomów poetyckich: Ciszo milcz! Bólu mów! (2021) oraz I otworzę wasze ogrody (2022). Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, a jego utwory były tłumaczone na kilkanaście języków europejskich. W 2010 roku otrzymał Krzyż Solidarności Walczącej, w 2021 zaś odebrał przyznaną mu przez IPN statuetkę „Semper Fidelis”. W ostatnich latach ukazało się kilka jego książek publicystycznych: Skąd się wzięli pożyteczni idioci (2020), Widma noc (2021), dwa tomy książki dokumentalnej o ukraińskim ludobójstwie w Hucie Pieniackiej (Zanim spłonęli żywcem, 2024, Z kościoła do piekła, 2025), a także Dwie miłości licealisty (2023), Wiersze miłosne dla Marii (2023), Tajemnicza podróż (2024).
|
|
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie pt. „Wokół legend Sylwestra Chęcińskiego” prezentujące książkę pod redakcją Haliny Trojanowskiej „Chęciński. Taki Swój”
Prowadzenie: dr hab. prof. UJ. Joanna Hańderek
W części muzycznej: Jakub Luboiński – wokal, saksofon, fortepian
16 września (wtorek) 2025 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Plakat wydarzenia [pdf]
Pod redakcją Haliny Trojanowskiej, „Chęciński. Taki Swój” (okładka) [pdf]
Halina Trojanowska – nauczycielka, autorka wierszy, redaktorka książek o tematyce społeczno-kulturalnej: Falami (1919), Przenikanie (2021). Od 2007 roku aktywnie działa w zarządzie Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu. Na 25-lecie tej organizacji wydała Opowieści z poczekalni (2018). Dla upamiętnienia 2. rocznicy śmierci Sylwestra Chęcińskiego, twórcy m.in. trylogii o Kargulach i Pawlakach, zredagowała zbiór wspomnień pt. Chęciński. Taki Swój (2023), w której wypowiadają się m.in. członkowie rodziny, przyjaciele, aktorzy, współpracownicy i miłośnicy twórczości reżysera. Współpracuje z GBP w Czernicy i lokalnymi organizacjami społecznymi.
Dr hab. Joanna Hańderek – wykładowczyni w Instytucie Filozofii UJ. Zajmuje się filozofią kultury i filozofią współczesności, ekoetyką oraz różnymi formami wykluczeń i dyskryminacji. Autorka Filozofii wegańskiej, Metamorfozy i muzea, Czas i spotkanie. Działaczka społeczna, radna miasta Krakowa. Współredaktorka kwartalnika „Racje”, redaktorka „Zdania”, współzałożycielka ruchu Manifest Wegański. Felietonistka portalu KOD i portalu „Istota”, pisze dla „Fakty po mitach”, miesięcznika „Vege” i „Racji”. Prowadzi projekt społeczno-naukowy „Kultura wykluczenia?”. W Radiu Kraków występuje w programie Piotra Jędrzejewskiego „Państwo filozofów”. W radiu Jazzkultura prowadzi autorską audycję „Znaki, ślady, tropy”.
Jakub Luboiński – wokalista, saksofonista, pianista. Muzyk pełen wiary w to, że dobra muzyka nigdy się nie starzeje, że gdy tylko włożyć w nią serce, będzie kwitła wiecznie, bez względu na aktualną modę i upływ lat. W swojej twórczości łączy rozmaite gatunki muzyczne: jazz, rock’n’roll, polską muzykę estradową i operę. To unikatowe zestawienie poskutkowało stworzeniem wyjątkowego, indywidualnego stylu artysty, który w muzyce poszukuje rozwoju, a przede wszystkim prawdy.
|
Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu oraz Towarzystwa Wagnerowskiego we Wrocławiu zapraszają na spotkanie ze światowej sławy śpiewakiem Tomaszem Koniecznym
9 września (wtorek) 2025 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Plakat wydarzenia [pdf]
Tomasz Konieczny urodził się w Łodzi w 1972 roku. Ukończył studia aktorskie w PWSFTviT w Łodzi, po czym kontynuował naukę śpiewu w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie oraz w Wyższej Szkole Muzycznej im. Carla Marii von Webera w Dreźnie. Karierę rozpoczął jako aktor filmowy, debiutując w obrazie Andrzeja Wajdy pt. Pierścionek z Orłem w Koronie. Jego debiut operowy miał miejsce w 1997 roku, gdy wystąpił jako Figaro w Weselu Figara Mozarta w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Od tego czasu śpiewał w teatrach operowych na całym świecie. Konieczny odnosił sukcesy w Operze Niemieckiej nad Renem w Düsseldorfie, Operze Praskiej, Teatrze Narodowym w Monachium oraz na Festiwalu Salzburger Festspiele, gdzie pojawiał się w takich rolach, jak Stolzius w Żołnierzach Zimmermanna czy Komandor w Don Giovannim Mozarta. W 2018 roku jego występy na Festiwalu w Bayreuth w roli Telramunda w Lohengrinie oraz Ojca w koncertowym wykonaniu Jasia i Małgosi Humperdincka na Festiwalu w Edynburgu przyniosły mu kolejne wyrazy uznania. W 2017 roku Konieczny otrzymał honorowe obywatelstwo Austrii, a rok później nagrał Podróż zimową Schuberta z tekstami Stanisława Barańczaka, która spotkała się z szerokim uznaniem. W 2019 roku uzyskał prestiżowy tytuł „Österreichischer Kammersänger” nadawany przez Operę Wiedeńską.
Źródło, strona artysty: www.tomasz-konieczny.com/pl/zyciorys
|
|
|
|
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>
|
Strona 1 z 27 |