Wystawy w 2024 roku

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na wystawę pt. „Odra – rzeka w Chorwacji w fotografiach Ryszarda Sławczyńskiego”

Prace eksponowane w sali koncertowej Klubu MiL
od 16 listopada (sobota) 2024 roku do 16 stycznia (czwartek) 2025 roku
od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–19.00
w soboty 12.00–18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Katalog [pdf]



Na kontynencie europejskim płyną cztery rzeki o nazwie Odra. Najdłuższa z nich przepływa przez Czechy, Polskę i Niemcy (854 km), drugą jest chorwacka Odra (82,7 km), następnie hiszpańska Rio Odra (65,5 km), a najkrótszą jest ta na Ukrainie w rejonie semieniewskim, w obwodzie czernihowskim, która liczy zaledwie 14 km i leży kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Rosją. Ponadto istnieje Odrava znajdująca się w zachodnich Czechach oraz rzeka Oder w Dolnej Saksonii w Niemczech.


Rzeka Odra w Chorwacji
Płynie na południe od stolicy Chorwacji, Zagrzebia i liczy 82,7 km długości, a jej dorzecze zajmuje powierzchnię 604 km2. Obecnie za jej źródło uważa się miejsce, gdzie rzeki Kosnica, Ribnica i Siget łączą się w jeden nurt, co ma miejsce na wysokości wioski Poljana Čička (lewy brzeg). W dalszym biegu rzeka jest rozdzielona przez kanał Sava-Odra. Część wód z lewego brzegu kanału przepływa pod dnem przekopu za pomocą syfonu, a pozostała woda przemieszcza się wzdłuż lewego brzegu aż do łęgów Turpolijskich i na Odransko polje (Odrzańskiego Pola), gdzie znajdują się pastwiska, na których wypasa się duże stada krów i koni oraz lokalizuje się, w okresie letnim, ruchome pasieki. W miejscowości Donja Poljana Čička w 2024 roku rozpoczęto budowę betonowego mostu, który zastąpi dotychczasowy drewniany. Zdecydowanie dłuższa część Odry płynie po prawej stronie kanału Sava-Odra. Bieg rzeki, po prawej stronie kanału, przepływa przez równinę Turpolija, porośniętą dziewiczym lasem. Ze względu na meandrujący nurt, trudno dostępne miejsca i liczne dopływy małych cieków wodnych, ten odcinek Odry bywa nazywany „Amazonką turpolijską”. Największym jej (prawym) dopływem jest Lehenicki Potok. Warto zauważyć, że zarówno w kanale (w jego górnym biegu), jak i w odnogach koryta Odry założono stawy rybne. Odra chorwacka wpływa do rzeki Kupy (296 km), na wysokości miejscowości Odra Sisačka i wytycza północną granicę z Półwyspem Bałkańskim. W dalszym biegu uchodzi do rzeki Savy (940 km), największego prawego dopływu Dunaju (2888 km). Z kolei wody Dunaju, drugiej co do wielkości rzeki w Europie (po Wołdze), wpływają rozległą deltą do Morza Czarnego.


Kanał Sava-Odra
Po wielkiej powodzi w Zagrzebiu w 1964 roku podjęto decyzję o budowie kanału, a prace ruszyły na początku lat 70. Kanał rozpoczyna swój bieg na prawym brzegu rzeki Savy, od przelewu Jankomir (most Jankomir) na terenie Zagrzebia i ma 32 km długości. Jego maksymalna przepustowość wynosi 1000 metrów sześciennych na sekundę. Kanał przebiega przez obszar Velika Gorica do ujścia w rejonie Turopolja, gdzie podczas powodzi wody rozlewają się po Odrzańskim polu, skutecznie chroniąc Zagrzeb przed zalaniem. Funkcjonalność kanału została sprawdzona kilkakrotnie, m.in. w latach 1980, 1990, 1998, 2010, 2012, 1979 (dwukrotnie), a ostatnio w październiku 2024 roku. Konstrukcja kanału nie odprowadza wody z rzeki Savy na bieżąco, następuje to dopiero w sytuacji, gdy jej poziom wyraźnie wzrasta. Wówczas nadmiar wody, przez solidny przelew, przepływa kanałem. Początkowo planowano, że przekop będzie miał ponad 50 km długości i sięgnie aż do miejscowości Sisak, jednak retencja Odrzańskiego pola okazała się wystarczająca, dlatego zaniechano budowę odcinka poniżej Turopolja. Na wysokości wsi Mraclin do kanału Sava-Odra (prawy brzeg) wpływają wody rzeki Lomnicy (nazywana zwyczajowo Odricą), która przed rozpoczęciem prac nad kanałem Sava-Odra stanowiła część rzeki Odry. Pamięć o tym fakcie została zachowana m.in. w nazwach osiedli wchodzących w skład aglomeracji Zagrzebia, takich jak Odranski Obrež czy Odra. Ponadto można tam natknąć się na ulice o nazwie Odrzańska. Na osiedlu Odra znajduje się również Szkoła Podstawowa Odra oraz apteka o tej samej nazwie. Stojąc nad brzegami naszej księżnej Odry, warto wspomnieć także o tych innych, pięknych Odrach Europy.

Ryszard Sławczyński


Ryszard Sławczyński (ur. 1962) – publicysta, wydawca. W 1999 roku założył i prowadzi Oficynę Wydawniczą „Akwedukt”. Miłośnik Odry i autor jedynej w polskim piśmiennictwie antologii wierszy o rzece pt. Kiedy Ty mówisz Odra (Wrocław 1999, wyd. II rozszerzone Wrocław 2020). Pomysłodawca i narrator filmu dokumentalno-artystycznego pn. Odra, poezja rzeki (Wrocław 2021). Rozpowszechnia wiedzę o rzece Odrze płynącej w Hiszpanii, Chorwacji oraz na Ukrainie. Podróżnik, popularyzator kultury Kresów Wschodnich i Syberii. W 2001 roku wydał książkę Z Kresów przez Afrykę do… Wspomnienia. W 2012 roku przez miesiąc przebywał w Kazachstanie, a owocem tej podróży jest film Polacy na stepach Kazachstanu (Wrocław 2012). Wydał album fotograficzny Samochodem przez Kresy. Miejsca sercu bliskie (Wrocław 2014), broszurę O dniach kultury polskiej w Chakasji na Syberii (Wrocław 2018). Autor wielu wystaw fotograficznych o tematyce kresowej. Wygłasza liczne prelekcje na temat dziedzictwa kulturowego Kresów Wschodnich oraz Syberii połączone z pokazami multimedialnymi. Absolwent Technikum Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu (praca dyplomowa pt. Wrocławski węzeł wodny), ukończył historię na Uniwersytecie Wrocławskim (praca magisterska pt. Odra i Nysa Łużycka jako granica pokoju. Propagandowy obraz granicy polsko-niemieckiej w latach 1945-1950) oraz studia podyplomowe z Zarządzania i Marketingu w Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu i Podyplomowe Studia Dziennikarskie na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Jest honorowym członkiem Dolnośląskiego Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i Towarzystwa im. Ferenca Liszta. W 2009 roku otrzymał tytuł „Życzliwy wrocławianin 2009”. Od 2010 roku dyrektor Klubu Muzyki i Literatury we Wrocławiu.


 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na wystawę pt. „Lwów zaklęty w dokumentach ze zbiorów Zdzisława Piwki”

Wernisaż 24 października (czwartek) 2024 roku o godz. 16.00
Prace eksponowane w sali koncertowej Klubu MiL
od 15 października (wtorek) 2024 roku do 15 listopada (piątek) 2024 roku
od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–19.00
w soboty 12.00–18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Katalog [pdf]



O Lwowie
Miasto na siedmiu wzgórzach, jak Rzym, ma lwa w herbie i lwa w sercu. Posiada trzy katedry – łacińską, ormiańską i grekokatolicką. Budowę katedry łacińskiej ufundował Kazimierz Wielki około 1360 roku, a wybudowali ją wrocławianie: Joachim Grom i Hans Blecher. W 1656 roku król polski Jan Kazimierz złożył tu słynne śluby. Dwa lata później papież Aleksander VII nadał miastu tytuł Leopolis Semper Fidelis, czyli Lwów Zawsze Wierny. W 1853 roku Ignacy Łukasiewicz skonstruował pierwszą na świecie lampę naftową. Tadeusz Barącz wykonał pomnik Jana III Sobieskiego, a Antoni Popiel wyrzeźbił najpiękniejszy pomnik Adama Mickiewicza. W latach 1897–1900 wybudowano, według projektu prof. Zygmunta Gorgolewskiego, Teatr Wielki, który może pomieścić nawet 1200 osób. Dworzec powstał w 1904 roku i podobny jest do wrocławskiego. Ratusz wzniesiono w latach 1827–1835, a politechnikę założono w 1877 roku. Pomnik Aleksandra Fredry postawiono w 1897 roku, a obecnie znajduje się na Rynku wrocławskim. Skarby Lwowa: Ossolineum lwowskie założone zostało w 1817 roku, biblioteka liczyła 220 582 dzieła i 6368 rękopisów. Zakład po 1945 roku, z około jedną trzecią jego zasobów, przeniesiono do Wrocławia. Biblioteka Dzieduszyckich liczyła 50 tysięcy tomów, rękopisów, map i tylko najcenniejsze zbiory zasiliły po wojnie zbiory Biblioteki Narodowej. W 1894 roku Kossak i Styka namalowali Panoramę Racławicką, przedstawiającą zwycięską bitwę wojsk polskich, pod dowództwem generała Tadeusza Kościuszki, nad wojskami rosyjskimi w 1794 roku. Obecnie panorama eksponowana jest we Wrocławiu. We Lwowie działało 31 kin na 14 735 miejsc, otwartych było 37 kościołów, 13 cerkwi, 21 synagog, 7 parków (w tym ogrodów botanicznych) oraz 10 pomników. Ukazywało się 20 tytułów prasy w języku polskim i 6 tytułów w języku ukraińskim. Miasto miało 5 uczelni wyższych, 25 gimnazjów, 7 seminariów, 10 gimnazjów o profilu handlowym o statucie wyższym. Czy za takim miastem można nie tęsknić? Cmentarz Łyczakowski jest miejscem pochówku wielu artystów, w tym pisarzy i malarzy, ważnych dla kultury polskiej i bohaterów Obrony Lwowa, w tym chłopców w wieku 9–12 lat uhonorowanych Krzyżami „Virtuti Militari”, których prochy spoczęły w Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Na cmentarzu tym znajduje się symboliczny grób generała Tadeusza Rozwadowskiego, który jest patronem 4. Regionalnej Bazy Logistycznej we Wrocławiu. Podlwowskie Zadwórze to symbol obrony Polski w 1920 roku – obrońcy nie pozwolili bolszewikom zdobyć Lwowa, a potem Warszawy. W 1922 roku Lwów został odznaczony, przez marszałka Józefa Piłsudskiego, krzyżem „Virtuti Militari”. Dbajmy o pamięć Lwowa, aby nie zaginęła przez następne pokolenia.

Zdzisław Piwko
Prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział Wrocław


 

Zbiórka darów dla powodzian

23 – 28 września 2024 roku o godz. 10.00 – 19.00


Stronie Śląskie, urokliwe miasteczko położone w górach – dziś, podobnie jak wiele innych miejscowości na dolnym Śląsku, wygląda jak miejsce po przejściu tsunami, a skala zniszczeń przerasta wszelkie wyobrażenia. Woda zalała dużą część miasta, niszcząc wszystko na swojej drodze. Pozostał gruzy i szlam… Służby ratunkowe wciąż poszukują zaginionych. Drodzy Państwo, wspólnie z Ewą Gil-Kołakowską oraz Beatą Rakowską organizujemy wsparcie dla powodzian w Stroniu Śląskim. Zbiórka darów będzie trwała do końca przyszłego tygodnia, czyli do soboty 28 września. Dary przekazane zostaną do Centrum Edukacji Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim, ul. Kościuszki 18. Dary (rzeczy z listy) można przynosić pod wskazane poniżej adresy:
1) ul. Dawida 1 – korytarz w budynku Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, naprzeciwko portierni. Tam będzie karton i Panie, dyżurujące od godz.10.00 do 14.00, ale po tym czasie też będzie można tam podejść
2) ul. Rzeźnicza 12 – portiernia Teatru Współczesnego
3) ul. Kościuszki 10 – Klub Muzyki i Literatury czynny od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 – 19:00, a w sobotę w godz.12:00 – 18:00
Co jest potrzebne (i co damy radę przewieźć samochodami osobowymi):
rękawice robocze, kalosze, koce, kołdry, śpiwory, poduszki, powerbanki, lampki na baterie, ścierki, grube gąbki do szorowania, ręczniki, duże worki na śmieci, naczynia jednorazowe, ręczniki papierowe, mydła, szampony, podpaski, pieluchy, żwirek dla kota.
Z góry dziękujemy za okazane serce i za każdy dar.



 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 7

Aktualności

Z cyklu „Wieczory Lisztowskie” recital fortepianowy K. Dębosza
Prowadzenie: I. Starzec

18.11 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert pt. „Popołudnie z muzyką wokalną”

19.11 (wtorek) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z cyklu Dowód Tożsamości. Gościem będzie E. Jungowska
Koncepcja spotkań i prowadzenie E. Gil-Kołakowska
W części artystycznej:
Ł. Iwaniuk – zoolog i edukator
T. Krajewski – gitara, wokal
T. Backovskyy – saksofon

19.11 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

20.11 (środa) 2024 roku o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

20.11 (środa) 2024 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie pt. „Oporów – osiedle uniwersyteckie”

21.11 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Warsztaty pianistyczne z G. Niemczukiem

22.11 (piątek) br. o godz. 9.00 – 12.00
23.11 (sobota) br. o godz. 9.00 – 12.00
Wstęp biletowany

Recital fortepianowy G. Niemczuka pt. „Późne arcydzieła Fryderyka Chopina”

22.11 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Spotkanie autorskie Hassanala Abdullaha
Prowadzenie: K. Burnat
Tłumaczenie: K. Georgiou
Oprawa muzyczna: K. Radek – gitara

23.11 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wręczenie nagrody ZASP – Stowarzyszenia we Wrocławiu E. Terlikowskiej i M. Mostowskiej

25.11 (poniedziałek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert wychowanków MDK Wrocław-Krzyki pt. „Piano solo”
Gościnnie sekcja skrzypiec „Spiccato”

25.11 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki C. Sobkowiaka pt. „Kartka na stole”
Recytacje: S. Melski
W części muzycznej: F. Litwin – fortepian

26.11 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert uczniów PSM II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu. Sekcji Instrumentów Smyczkowych, Gitary i Harfy

27.11 (środa) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja najnowszej książki poetyckiej R. Gawłowskiego pt. „Otium i inne wiersze rzymskie”
Prowadzenie spotkania: C. Wąs

27.11 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Wykład P. Gaglika pt. „Drogą św. Jakuba przez Łużyce czerwiec 2024”

28.11 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki J. Horodeckiej-Wieczorek pt. „Wiatru tchnienie o Chopinie”
Prowadzenie: A. Gajdamowicz
W części muzycznej: M. Ferenc – fortepian

29.11 (piątek) br. o godz. 12.30, 13.15
Spotkanie zamknięte

Spotkanie autorskie z K. Czają

30.11 (sobota) br. o godz. 12.00 – 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert muzyki polskiej pt. „Od Mikulego do Kulikowskiego

2.12 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Impresje jesienne”
Wystąpią uczniowie z OSM I stopnia nr 3 i SM I stopnia nr 3 im. prof. M. Zduniak we Wrocławiu
Prowadzenie: J. Kołodziejska

3.12 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na recital Marty Dzwonkowskiej pt. „Bo we mnie jest seks! Kalinowe listy”
Prowadzenie: Jerzy Skoczylas
Przy fortepianie: Tomasz Basel

6.12 (piątek) 2024 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert mikołajkowy uczniów Akademii Suzuki Wrocław

7.12 (sobota) br. o godz. 10.00
Koncert zamknięty

Z cyklu „Wieczory Lisztowskie” recital fortepianowy F. Kaucha
Prowadzenie: J. Adamowski

9.12 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Towarzystwo Wagnerowskie we Wrocławiu, spotkanie świąteczne

10.12 (wtorek) br. o godz. 18.00
Spotkanie zamknięte

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na wrocławską premierę książki Henryka Wańka pt. „Silesius”
Spotkanie poprowadzi: Robert Gawłowski

11.12 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Klub Przyjaciół Grodna i Wilna zaprasza na spotkanie opłatkowe w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu

12.12 (czwartek) br. o roku o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.

Koncert charytatywny pt.: „Dla Lądka”

12.12 (czwartek) br. o godz. 18.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie jury podsumowujące przebieg II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego „Wrocław Con Corde”

14.12 (sobota) br. o godz. 10.00 – 15.00
Spotkanie zamknięte

Koncert uczniów GSM I stopnia im. prof. E. Kajdasza w Trzebnicy pt. „Spotkanie przy fortepianie”
Gościnnie: D.V. Cel

14.12 (sobota) br. o godz. 17.00
Koncert zamknięty

Koncert pt. „Wieczór kolęd”
Wystąpią studenci Pianistycznego Koła Artystyczno-Naukowego Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu

17.12 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert z cyklu „Młodzi wykonawcy”

18.12 (środa) 2024 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert świąteczny pt. „Barwy kolęd”
R. Frey – gitara, śpiew
W. Kwaśnicki – saksofon, cajon

20.12 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów Studia Artystycznego Syjud

21.12 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na prezentację książki Waldemara Okonia pt. „Jeszcze jeden tom wierszy/Ještě jedna sbírka poezie”, wydanie polsko-czeskie
Gościnnie: Libor Martinek – tłumacz na język czeski

9.01 (czwartek) 2025 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert pt. „Wieczór romantycznej muzyki fortepianowej”
T. Trehub (Ukraina)
I. Stavnichuk (Polska)

10.01 (piątek) 2025 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert Broad Peak pt. „Przed odlotem”
P. Hefczyńska – wokal, autorka tekstów i muzyki, djka
E.M. Sokołowska – instrumentalistka, wokalistka, kompozytorka
Słowo wstępne R. Sławczyński

11.01 (sobota) 2025 r. o godz. 16.00
Koncert zamknięty

Koncert noworoczny uczniów ASP L. Bas

12.01 (niedziela) 2025 r. o godz. 15.00, 17.00
Koncert zamknięty

Wystawa malarstwa E. Gosia

do 13 stycznia 2025 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Odra – rzeka w Chorwacji w fotografiach Ryszarda Sławczyńskiego”

do 16 stycznia 2025 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Impresje muzyczne. Od baroku do Presleya”
M. Kocik – gitara
I. Solonenko – skrzypce

31.01 (piątek) 2025 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert duetu fortepianowego
C. Tanaka (Japonia)
K. Dziurbiel (Polska)

18.02 (wtorek) 2025 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online