Koncerty w 2021 roku

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zapraszają na koncert z cyklu Akademia Małego Artysty pn. "AMA na całym świecie"

25 stycznia (poniedziałek) 2021 roku o godz. 18.00

Koncert transmitowany online

Plakat i program [pdf]

Wystąpią:
Diana Viktoria Cel - skrzypce
Helena Bednarska - skrzypce
Tomasz Śliwowski - akompaniament


Diana Viktoria Cel, urodziła się we Wrocławiu, ma 11 lat. Obecnie jest uczennicą klasy 5 Szkoły Muzycznej I stopnia w Trzebnicy w klasie skrzypiec Karoliny Cel. Laureatka ponad trzydziestu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów skrzypcowych i instrumentalnych, m.in. Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie w Odessie, I miejsca na Międzynarodowym Konkursie w Zaporożu na Ukrainie, I miejsca na Międzynarodowym Konkursie w Rzymie, Mołdawii, Paryżu, Turcji, Białorusi, Serbii, II miejsca na Międzynarodowym Konkursie w Moskwie i Nowym Jorku oraz licznych konkursów w Polsce: I miejsca na Konkursie Talentów w Poznaniu, I miejsca w konkursie Mały Wirtuoz w Warszawie, Złotego Smyczka w Opolu i wielu innych. Oprócz konkursów, Diana regularnie koncertuje na terenie całej Polski, biorąc udział w koncertach kameralnych i festiwalach muzycznych m.in. Wratislavia Cantans we Wrocławiu na scenie NFM, Festiwalu Muzycznego Silesia Sonans w Jeleniej Górze oraz Stage 4 Kids w Hamburgu w Niemczech. Bierze też regularnie udział w cyklach koncertów Akademia Małego Artysty w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu organizowanym przez Towarzystwo Koncertowe we Wrocławiu. W latach 2018, 2019, 2020 Diana została stypendystką Prezydenta Wrocławia, a w roku 2020 stypendystką Fundacji Edukacji Międzynarodowej pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego. W latach 2017-2019 otrzymała nagrodę Burmistrza Trzebnicy Marka Długozimy - Szkolnego Orła, a w 2019 nagrodę specjalną Burmistrza za wybitne osiągnięcia artystyczne - Złotego Orła. Pobiera lekcje mistrzowskie (masterclass) u takich profesorów jak Viktor Kuznetsov, Michaił Kuznetsov, Bartosz Bryła, Zoya Nevgodovska. Jej pasją obok gry na skrzypcach jest opera i śpiew oraz gra na fortepianie. Jej największym marzeniem, jest nagranie własnej płyty z ulubionymi utworami literatury skrzypcowej.


Helena Bednarska - urodzona w 2008 roku, w Oleśnicy. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat. W czerwcu ubiegłego roku zakończyła z wyróżnieniem edukację w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. J. Paderewskiego w Sycowie. Pobiera lekcje mistrzowskie u takich profesorów jak Viktor Kuznetsov, Michail Kuznetsov. Od 2017 roku bierze udział w cyklach koncertów Akademia Małego Artysty w Klubie Muzyki i Literatury we Wrocławiu. Koncerty organizowane są przez Towarzystwo Koncertowe we Wrocławiu. W 2019 roku Helena zadebiutowała jako solistka z towarzyszeniem orkiestry na scenie Filharmonii Zabrzańskiej. Występowała na scenach we Wrocławiu, Sycowie, Będzinie, Toruniu, Zakopanem. Na zaproszenie Szkoły Muzycznej z Jeleniej Góry miała przyjemność uczestniczyć w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Stanislava Pronina, skrzypka grającego w orkiestrze Filharmoników Berlińskich. Oprócz muzyki pasją Heli jest rysunek szczególnie portrety, jazda na nartach, śpiew a ostatnio szachy.


Tomasz Śliwowski, pianista, kameralista, pedagog. W wieku 7 lat rozpoczął naukę w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Lubinie w klasie fortepianu Lidii Rynkal. Jest również absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, gdzie gry na instrumencie uczył się pod kierunkiem dr Katarzyny Kluczewskiej. Studia pianistyczne pod kierunkiem prof. Grzegorza Kurzyńskiego oraz studia podyplomowe w zakresie kameralistyki fortepianowej w klasie prof. Heleny Furmanowicz-Kurzyńskiej odbył w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Jest czterokrotnym stypendystą Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu przyznawanym najlepszym studentom uczelni oraz stypendystą programu Erasmus, dzięki któremu kształcił się pod kierunkiem prof. Silke-Thory Matthies w Hochschule für Musik w Würzburgu. W trakcie swojej edukacji zdobywał laury na konkursach o randze krajowej i międzynarodowej. Jako pianista-akompaniator wielokrotnie nagradzany na konkursach muzycznych za wyróżniającą się partię fortepianu. Aktywnie uczestniczy w różnego rodzaju projektach muzycznych. Koncertuje jako solista, ale także grając w duecie fortepianowym i w zespołach kameralnych o różnych składach. W roku 2012 współpracując z muzykami z Niemiec wykonał „Kwartet na koniec czasu” Oliver’a Messiaen’a podczas obchodów rocznicy śmierci kompozytora w Zgorzelcu. W roku 2014 wystąpił z recitalem fortepianowym w znanej i cenionej fabryce fortepianów Steingräber & Söhne w Bayreuth (Niemcy). W roku 2015 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej we Wrocławiu wykonał z orkiestrą symfoniczną pod batutą prof. dr hab. Marcina Sompolińskiego Koncert fortepianowy c-moll nr 2 op. 18 Sergiusza Rachmaninowa. Tego samego roku wziął udział w projekcie „Kulturowe konwersacje” dając recital w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Program recitalu zawierał prawykonania utworów współczesnych kompozytorów z Polski i Serbii. Obecnie związany z OSM I i II st. im. Karola Szymanowskiego oraz w OSM i SM I st. im. prof. Marii Zduniak we Wrocławiu, gdzie pracuje na stanowisku nauczyciela fortepianu oraz jako pianista-akompaniator.


 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert zespołu Con brio de Montreal pt. ''Od Vivaldiego do Bartoka''

26 stycznia (wtorek) 2021 roku o godz. 17.00

Koncert transmitowany online

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Wystąpią:
Nadia Monczak - skrzypce
Mariusz Monczak - skrzypce


Nadia Monczak kanadyjska skrzypaczka polskiego pochodzenia. Jako solistka z orkiestrami i kameralistka występowała w wielu krajach: w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Rosji, Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, Grecji, Islandii, Holandii, Polsce, Słowacji, Armenii, Hiszpanii, Ukrainie, Serbii, Rumunii, Peru, Kostaryce, Meksyku i Chile. W latach 2017 - 2019 była dyrektorem artystycznym koncertów w Weill Hall wCarnegie Hall, w Nowym Jorku. Jej praca jako nauczyciela skrzypiec w obozie dla uchodźców w Grecji została nagrana jako program dla stacji telewizyjnej CBC Arts. Od 2020 roku jest członkiem the Ivy-League prowadzącej Global Leaders Program. Obecnie jest również zatrudniona jako koordynator Academy w Orford Musique (Kanada). Nadia gra na skrzypcach Jean-Baptiste Vuillauma 1845-6 użyczonych jej z kolekcji Canimex of Drummondville, Québec. Prywatnie córka Mariusza Monczaka.


Mariusz Monczak po wyjeździe na kontynent amerykański studiował w Nowym Jorku i w Montrealu gdzie otrzymał tytuł magistra i doktora w dziedzinie muzyki. Obecnie prowadzi aktywną działalność koncertową, występując w najbardziej renomowanych salach jak Carnegie Hall i w Lincoln Center w Nowym Jorku, Place des Arts w Montrealu, Sala Unii w Rotterdamie, Konserwatorium im P. Czajkowskiego w Moskwie, Zamku Królewskim w Warszawie, Grand Theater w Wuxi. Jako solista i kameralista występuje występuje na wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych jak m.in. International Shanghai Arts Festival (Chiny), Międzynarodowy Festiwal im Pablo Casalsa (Hiszpania), Magalin Festiwal (Serbii), Primavera Festiwal (Brazylii). Podczas podróży koncertowych udziela wykładów i kursów mistrzowskich (m.in. Brazylia, Kanada, Włochy, Rosja, USA, Szwajcaria). Dokonał wielu prapremier, większość z nich nagrały kanadyjskie stacje radiowe Radio Canada i CBC 2. Nagrywa dla radia, telewizji TVP2, TVP Polonia stacje telewizji Brazylijskiej oraz na płyty dla SNE, Concordia Records, Castalia i Dux. Jest pomysłodawcą i realizatorem wielu festiwali muzycznych w Polsce i na świecie m.in. Festiwalu im Karola Szymanowskiego w Brazylii, koncertów w cyklu „Polish Music at Carnegie Hall” (6 koncertów od 2016), Festiwalu Wielkanocnego w Montrealu od 2002r. Prywatnie ojciec Nadii Monczak .


 

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu zapraszają na ''Zimowy koncert muzyki kameralnej'' w wykonaniu studentów klasy kameralistyki prof. Anny Gągoli

19 stycznia (wtorek) 2021 roku o godz. 17.00

Koncert transmitowany online

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Kierownik artystyczny prof. Anna Gągola

Wykonawcy:
Michał Dąbrowski - fortepian
Zhipeng Hu - fortepian
Shubo Huang - fortepian
Maria Kownacka - fortepian
Julia Wiśniowska - fortepian
Magdalena Józefów - sopran
Paulina Rogóż-Migacz - sopran
Marcin Filipowicz - skrzypce
Alicja Grochowina - skrzypce
Jeremiasz Kędzierski - wiolonczela
Aleksandra Żórawik - wiolonczela

W programie pieśni i arie oraz duety i tria fortepianowe różnych epok.


Zapraszamy do wysłuchania cyklicznego ''Zimowego Koncertu Kameralnego'', który przygotowywany jest corocznie w styczniu pod kierownictwem prof. Anny Gagoli.
Melomani usłyszą tym razem piękną muzykę kameralną A. Scarlattiego, G. Ph. Telemanna, J. Haydna, L. van Beethovena, A. Dvoraka, A. Wiltbergera i innych kompozytorów opracowaną dla publiczności w trudnych czasach izolacji społecznej spowodowanej pandemią. Wykonawcami transmitowanego on-line koncertu będą studenci z Polski i Chin z wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, z klasy kameralistyki prof. Anny Gagoli. Zapraszamy serdecznie do wysłuchania koncertu.

Strona Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu: amuz.wroc.pl


 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2