Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na 164 koncert z cyklu pn. ''Stypendyści Samorządu Wrocławia – Miastu''

Organizacja i prowadzenie koncertu: dr Izabella Starzec-Kosowska
26 września (poniedziałek) 2016 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Rozszerzone noty o stypendystach i akompaniatorach [pdf]


Mikołaj Krzywiecki
Uczeń IV klasy OSM I st. nr 2 im. F. Chopina we Wrocławiu w klasie akordeonu Olgi Strelč. Jest dwukrotnym stypendystą Prezydenta Wrocławia i laureatem licznych ogólnopolskich i regionalnych konkursów akordeonowych. Zdobył I miejsce na IV i V Turnieju Młodych Akordeonistów (Oleśnica 2012, 2013), II miejsce na XX Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej (2014), I miejsce na Konkursie Miniatur Instrumentów Dętych, Akordeonu i Perkusji (Wrocław 2014), II miejsce na XXIII Bystrzyckim Konkursie Zespołów Kameralnych (2014) w kategorii zespołów (z bratem Michałem Krzywieckim – skrzypce). W 2015 roku zdobył wyróżnienie na XXI Mławskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej, zajął II miejsce na Międzyszkolnym Konkursie Instrumentów Dętych, Akordeonu i Perkusji (Oleśnica), II miejsce na XXIV Bystrzyckim Konkursie Zespołów Kameralnych Szkół Muzycznych I st. Koncertuje solowo i w duecie skrzypcowo-akordeonowym. Brał udział w polsko-czeskim projekcie Klasykalia Muzyczne 2014 (Kłodzko).

Julia Leniart
Uczennica VI kl. OSM I st. nr 2 im. Chopina w klasie fortepianu Inezy Kuprianowicz. Za swoje osiągnięcia trzykrotnie otrzymała Stypendium Artystyczne Prezydenta Wrocławia i Szkolnego Nobla w dziedzinie artystycznej. Jest laureatką konkursu stypendialnego Zdolny Śląsk w 2015 roku i została przyjęta do grona uczestników programu pomocy wybitnie zdolnym Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Uczestniczyła w klasie mistrzowskiej Lang Langa na Międzynarodowych Warsztatach Pianistycznych w Wiedniu (10 finalistów zostało wybranych z ponad 300 pianistów z 49 krajów). W 2015 roku zajęła I miejsce na Windsor International Piano Competition w Londynie, została laureatką 15. International Piano Competition w Monachium i otrzymała 8 nagród specjalnych. W tym samym roku otrzymała I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Valletta na Malcie, I miejsce w XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Zgorzelcu oraz nagrodę specjalną za najlepszą interpretację utworu Chopina i nagrodę główną. W 2014 roku zajęła III miejsce w II Międzynarodowym Konkursie dla Młodych Wirtuozów im. L. Godowskiego w Warszawie. W 2013 r. została laureatką I nagród na XXII Kłodzkim Konkursie Pianistycznym i na IV Warszawskim Konkursie Pianistycznym. W 2014 r. uczestniczyła w V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Młody Wirtuoz w Sanoku otrzymując tytuł Złotego Wirtuoza i nagrodę specjalną za wykonanie Taranteli M. Moszkowskiego oraz I miejsce w VIII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. E. Altberg w Łodzi.

Sylwia Marut
Uczennica V klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec Tomasza Stockiego. Od roku szkolnego 2013/2014 jest również uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu na Wydziale Wokalnym w klasie Ewy Murawskiej-Kalinin. Zainteresowania artystyczne Sylwii Marut obejmują też taniec. Przez sześć lat uczęszczała na zajęcia do Operetki Dolnośląskiej. Jest laureatką i finalistką licznych skrzypcowych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, zarówno w Polsce jak i za granicą. Do największych jej sukcesów należą zdobycie I miejsca w 13 Concorso Internazionale per Giovani Musicisti „Luigi Zanuccoli” w Sogliano al Rubicone we Włoszech (2015) oraz I miejsca XI Lubuskich Spotkaniach Skrzypcowych w Zielonej Górze (2015). Jest koncertmistrzem w Szkolnej Orkiestrze Symfonicznej OSM I i II st. we Wrocławiu. Ponad to współpracowała z wieloma słynnymi orkiestrami: Amati Ensamble München, Camerata Wrocław, BC Instrumentalis Ensamble (z chórem Basilica Cantans) oraz Brahms Symphony Orchestra. Występowała na licznych festiwalach m.in. podczas II Internazional Brahms Festival in Wrocław oraz na Międzynarodowej Gali Sylwestrowej 2013 i 2014. Sylwia Marut jest 4-krotną stypendystką Prezydenta Wrocławia w dziedzinie artystycznej.

Michał Michalski
Student III roku Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Pawła Zawadzkiego. Prowadzi ożywioną działalność koncertową występując w wielu salach koncertowych w Polsce. W czerwcu 2009 roku wystąpił razem z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Daniela Raiskina na zakończenie sezonu artystycznego 2008/09. W 2010 roku w Filharmonii Wrocławskiej w ramach obchodów Roku Chopinowskiego, w 2011 roku wykonał recital w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum non profanum” w Trzęsaczu. W maju 2012 roku wystąpił w Bibliotece Polskiej w Paryżu a w lutym 2015 roku wykonał recital w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie w ramach koncertów „Młode Talenty”. W październiku 2010 roku Michał Michalski został uhonorowany Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest także kilkukrotnym stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Samorządu Miasta Wrocławia. Do ważniejszych sukcesów należą: wyróżnienie w XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach-Izabelinie (kwiecień 2015), uczestnictwo w II etapie Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Rina Sala Gallo” w Monzy (wrzesień/październik 2014 r), I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym o Stypendium Fundacji YAMAHA w Krakowie (luty 2014), II nagroda w kategorii Grand Prix na Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Ville de Gagny, Paryż (kwiecień 2013), wyróżnienie podczas World Music Competition IBLA Grand Prize na Sycylii (lipiec 2011) oraz I nagroda zdobyta na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Simone Delbert-Fevrier” w Nicei (listopad 2010). W listopadzie 2015 roku nakładem wydawnictwa JB Records ukazała się debiutancka płyta Michała Michalskiego z utworami Beethovena, de Falli, Granadosa, Prokofiewa pt. „Michal Michalski - Piano Recital”.

Milena Pioruńska
Uczennica Konrada Dragana w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. Na skrzypcach gra od 5 roku życia. Doskonaliła swoje umiejętności muzyczne pod kierunkiem: Wojciecha Hazuki oraz w ramach kursów mistrzowskich w klasie Stefana Tarary, Simona Cartledga oraz Antoniego Cofalika i Konrada Dragana. Ma na swoim koncie wiele sukcesów artystycznych. Wzięła udział w 18 konkursach skrzypcowych, na których zdobywała prestiżowe nagrody i wybitne wyróżnienia. W marcu 2015 roku jako talent muzyczny wystąpiła podczas 50. Międzynarodowego Festiwalu im. Henryka Wieniawskiego w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie Zdroju, a w maju zadebiutowała jako solistka z orkiestrą kameralną Expressivum Modern grając ”Wiosnę” Antonio Vivaldiego. We wrześniu 2015 roku wystąpiła podczas cyklu koncertów Verbum cum Musica organizowanego przez Fundację Studium Culturae Ecclesiae we wrocławskiej Auli Papieskiej Wydziału Teologicznego oraz w ramach gali wręczenia Stypendiów Naukowych i Artystycznych Prezydenta Wrocławia. W grudniu 2015 wystąpiła podczas uroczystości wręczenia odznaczeń państwowych Krzyża Wolności i Solidarności Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Od trzech lat jest stypendystką Prezydenta Wrocławia. W październiku 2014 roku dołączyła do grona stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Noty o akompaniatorach:
Wiktor Szymajda
W 1986 ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w Łodzi, a w latach 1986-91 studiował na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie fortepianu prof. J. Sulikowskiego. Od 1991 roku pracuje w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. we Wrocławiu. Od roku 2006 pracuje również jako pianista-akompaniator w PSM II st. we Wrocławiu, a od 2009 jako akompaniator i nauczyciel fortepianu w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. Pianista i kameralista. Od 1996 roku jest związany z Narodowym Forum Muzyki (dawniej Filharmonią Wrocławską), z którym jako członek zespołu dokonał wielu nagrań płytowych i radiowych. Stale współpracuje z wokalistami Opery Wrocławskiej.

 

Aktualności

Spotkanie z doktorem D. Lewerą pt. „Polscy lekarze zamordowani na Wzgórzach Wuleckich i ich uczniowie we Wrocławiu”

14.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie E. Michnik połączone z prezentacją książki pt. „Splątane losy. Opera Wrocławska w sezonie 1995/96-2015/16”
Prowadzenie: G. Chojnowski

14.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki U.M. Benki pt. „O sztuce nieświadomej”
Prowadzenie: M. Czerwiński
Recytacje: S. Melski
W części muzycznej: K. Rudowski – EWI 5000

16.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Kameralny koncert klarnetowy i fortepianowy pt. „Czapski & Lis”
M. Czapski – klarnet
M. Lis – fortepian
Akompaniament: M. Werpulewski

17.06 (wtorek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki K. Rudowskiego pt. „Czarownica. Noc na Łysej Górze”
Prowadzenie: A. Poznańska
Recytacja: E. Petrykat

17.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert wokalny T.A. Ragan (sopran) pt. „W blasku gwiazd i uczuć”
Gościnnie: K. Mandla – mezzosopran
Przy fortepianie: prof. dr hab. J. Litwin-Fenc

18.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert charytatywny na rzecz psów – podopiecznych Fundacji Duch Leona w wykonaniu dzieci i młodzieży z wrocławskich szkół muzycznych

20.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Klub Muzyki i Literatury ma już 65 lat”

21.06 (sobota) br. o godz. 14.30
Spotkanie zamknięte

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „O rzekach Odrach w Europie”

21.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Spotkanie zamknięte

Akordeonowy koncert dyplomowy D. Bezkorowajnego

23.06 (poniedziałek) br. o godz. 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów Ośrodka Muzycznego Concertino pt. „Koncert pianistyczny dla rodzin i przyjaciół”

23.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Koncert zamknięty

Prezentacja książki pod redakcją A. Łyjaka i A. Marczak pt. „Sportowe opowieści”

24.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2024-2025 ASP L. Bas

25.06 (środa) 2025 r. o godz. 16.30, 18.00
Koncert zamknięty

Premiera książki S. Niciei pt. „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XXII. Ołyka, Nieśwież, Klewań, Lida”
Słowo wstępne: R. Sławczyński

26.06 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2024/2025 uczniów Studia Artystycznego SYJUD

27.06 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu

28.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina, zebranie

30.06 (poniedziałek) br. o godz. 11.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert pt. „Pogawędki jazzowe”
K. Abt – gitara
A. Michalak – gitara basowa

30.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławska premiera książki poetyckiej K. Słomki pt. „Znaleźć człowieka. Elegie przebudzenia”
Prowadzenie spotkania: D. Heck

1.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja książki B. Jasińskiego pt. „Ostatnich zjada życie. Naturalnie o bieganiu i triathlonie”

2.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Słoneczne harmonie”

5.07 (sobota) br. o godz. 16.00
Koncert zamknięty

Spotkanie Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa
W części muzycznej:
P. Dziergas – akordeon

7.07 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Spotkanie zamknięte

Prelekcja K. Jasńskiej pt. „Zamordowani, pogrzebani, spopieleni... Kaźń Profesorów Lwowskich i ich bliskich w lipcu 1941 roku we Lwowie”

10.07 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Wieczór przy fortepianie”
Wystapią:
Jingjing Fu
Yingying Xi
Zezhong Xao
Ryan LaTourrette

15.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy L. Krahforsta pt. „Letnie wieczory muzyki fortepianowej”oraz wykład D. Marciniszyna pt. „Pogorelić jakiego nie znamy”

16.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki S. Srokowskiego pt. „Świadek zagłady Kresów. Dziesięć przyczyn ukraińskiego ludobójstwa”

24.07 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Wystawa ilustracji M. Koch do książki pt. „Siedem smoków głównych”

do 26.08 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie poświęcone książce M. Baterowicza pt. „WOJNA 1812. Quasi una fantasia”
Wprowadzenie: N. Tarczyńska
Uczestnicy dyskusji:
D. Heck
M. Dyżewski
S. Srokowski
M. Jaszczuk-Surma

4.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład M. Dyżewskiego pt. „Muzyczne perły polskiego Średniowiecza”
Reżyseria dźwięku: Z. Jędrych

5.09 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycko-muzyczny połączony z prezentacją tomiku poezji E. Śnigór pt. „Sercem i duszą pisane”
Słowo wiążące: E. Alfut
Recytacje: E. Śnigór
W części muzycznej: R. Frey, W. Kwaśnicki

8.09 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie ze światowej sławy śpiewakiem T. Koniecznym

9.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Muzyczne zakończenie lata”
M. Hanus-Kobus – fortepian
M. Gąsieniec – fortepian
A. Kobus – trąbka

13.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie pt. „Wokół legend Sylwestra Chęcińskiego” prezentujące książkę pod redakcją H. Trojanowskiej „Chęciński. Taki Swój”
Prowadzenie: dr hab. prof. UJ. J. Hańderek
W części muzycznej: J. Luboiński – wokal, saksofon, fortepian

16.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalny R. Kuźmińskiego pt. „Feeria muzycznych barw”

19.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki S. Srokowskiego pt. „Ruska miłość”

25.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy