Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na spotkanie z cyklu Dowód Tożsamości. Gośćmi będą: Justyna Szafran – aktorka Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu, piosenkarka, Łukasz Iwaniuk – zoolog i edukator

27 czerwca (poniedziałek) 2022 rok o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Koncepcja spotkań i prowadzenie:
Ewa Gil-Kołakowska
W części muzycznej wieczoru:
Artur Witkowski – handpan, gong tam tam, misy tybetańskie


Dowód Tożsamości to cykl spotkań poświęcony mieszkańcom Wrocławia i Dolnego Śląska, projekt, którego celem jest przywołanie korzeni współczesnych Dolnoślązaków. Ewa Gil-Kołakowska – autorka książki „Dowód Tożsamości”, na podstawie której powstał pomysł spotkań o tym samym tytule, w swojej książce podjęła próbę dotarcia do źródeł oryginalności kulturowej Dolnego Śląska poprzez opis indywidualnych losów jego najbardziej znanych mieszkańców. Do tej pory w Klubie Muzyki i Literatury jej gośćmi byli: językoznawca – prof. Jan Miodek, historyk – dr Maciej Łagiewski, judoka – dr Rafał Kubacki, aktor – Robert Gonera, a także poetka – Ewa Sonnenberg, kulturoznawca – prof. Ilias Wrazas, reżyserka – Julia Popkiewicz, pieśniarz – Przemysław Paśko, wrocławska dziennikarka i społeczniczka – Wanda Ziembicka-Has, autor i scenarzysta – Cezary Harasimowicz, wieloletni gospodarze wrocławskiego zoo i kultowego programu „Z kamerą wśród zwierząt” – Hanna i Antoni Gucwińscy, rzeźbiarka – Bożenna Biskupska, alpinista i himalaista – Aleksander Lwow, satyryk, autor i aktor – Stanisław Szelc, pisarka – Barbara Sadurska, aktorka wrocławskiego Teatru Capitol – Emose Uhunmwangho, dziennikarka, podróżniczka i pisarka – Joanna Lamparska, muzyk – Jose Torres, Beata Rakowska – aktorka Teatru Współczesnego we Wrocławiu, Marzena Kipiel-Sztuka – aktorka, Martin Lewandowski – współzałożyciel i szef polskiej federacji KSW, Ewa Rossano – rzeźbiarka i malarka, mieszkająca i tworząca zarówno we Francji jak i w Polsce oraz aktorka wrocławskiego Teatru Muzycznego – Klaudia Waszak. Gościem spotkania w dniu 27 VI 2022 roku będzie Justyna Szafran – aktorka i piosenkarka od lat związana z Teatrem Muzycznym Capitol. Spotkanie urozmaici Łukasz Iwaniuk – zoolog i edukator, który opowie niezwykłe historie o zwierzętach zamieszkujących „miejską dżunglę” Wrocławia. W części muzycznej wieczoru wystąpi grający na gongu, misach i handpanie Artur Witkowski. Spotkanie poprowadzi Ewa Gil-Kołakowska.


Justyna Szafran - aktorka i piosenkarka, podziwiana i uwielbiana, zjawiskowa i charyzmatyczna, wspaniała i wyjątkowa, absolwentka poznańskiego Studium Piosenkarskiego i wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Sztuk Wizualnych. Laureatka wszystkich nagród XVII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 1996 roku - I Nagrody, Nagrody Publiczności i Nagrody Dziennikarzy. W tym samym roku uznana została też za „Indywidualność Roku '96” w kategorii piosenka aktorska, a władze miasta Poznania przyznały jej Stypendium Artystyczne i uhonorowały Medalem Młodej Sztuki w kategorii osobowość sceniczna. Justyna Szafran jest również Laureatką Nagrody Publiczności za rolę tytułową w spektaklu „Piaf” Kaliskich Spotkań Teatralnych w 2001 roku, a także zdobywczynią Nagrody jurora Krzysztofa Kulińskiego za spektakl „Rzecze Budda Chinaski” na 38 Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu. A w 2018 roku została Laureatką Odznaki Honorowej Wrocławia – Wrocław z wdzięcznością Wratislavia Grato Animo. Artystka występowała na wielu scenach w Polsce, w latach 2000-2004 można ją było podziwiać w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. Od roku 2006 na stałe związana jest z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, którego jest niekwestionowaną Gwiazdą. Fascynująca Ewa Pobratyńska ze spektaklu „Dzieje grzechu”, zjawiskowa Luisa Contini ze spektaklu „Nine”, seksowna Milady z „Trzech muszkieterów”, krwawa Lady Macduff z „Makbeta”, zabawna Drużynowa Swing, Frances w „Rzecze Budda Chinaski”, Rivie'rowa w spektaklu Agaty Dudy-Gracz, a także Matka Wiktora, Miranda, Anna, Cyganka, Czerwona Królowa Złamanych Serc, Judy Gerland... Wszystkie te role, jak i wiele innych jej kreacji, to prawdziwy popis jej aktorskiego kunsztu i talentu. Justyna Szafran ma na swoim koncie również udział w wielu programach telewizyjnych, a także występy na największych festiwalach w kraju i za granicą, recitale i płyty solowe - album „Łagodna i Nie ma”.


Łukasz Iwaniuk – wrocławski zoolog, nauczyciel biologii w LO nr V, LO nr XII i ASP „Jaskółka”, edukator. Przez kilka lat był wykładowcą na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie zajmował się edukacją ekologiczną i komunikacją społeczną na podyplomowych studiach zarządzania środowiskiem przyrodniczym „Ekoznawca”. Realizował się również jako wykładowca na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Pracował w Programie Ochrony Podkowca Małego, jednego z najrzadszych i najpiękniejszych nietoperzy Europy, w Polskim Towarzystwie Przyjaciół Przyrody „Pro Natura”. Przez dziesięć lat prowadził tam otwarte spotkania edukacyjne - „Środowe Spotkania z Przyrodą”. W czasach studenckich tworzył pierwszy skład kabaretu Neo-Nówka, później przez kilka lat opiekował się młodymi zespołami kabaretowymi z wrocławskiego Liceum Ogólnokształcącego nr XII. Od dwóch lat Łukasz Iwaniuk kieruje Dyskusyjnym Klubem Filmowym w CKAiIL „Czasoprzestrzeń”. Prowadzi także cykl prelekcji „To żyje” w Strefie Kultury Wrocław oraz przyrodnicze spotkania dla dzieci i rodziców we Wrocławskim Instytucie Kultury. Jest też współtwórcą Wrocławskiego Festiwalu Nietoperzy, cyklów „Dzikie Miasto” i „Laboratorium Tajemnic” w Fundacji Kultury i Sztuki MACONDO oraz projektu „Dobry wieczór we Wrocławiu” w BWA Awangarda. Od grudnia 2021 regularnie opowiada o zwierzętach i roślinach w „Antykabarecie” Marka Kocota.


Ewa Gil-Kołakowska – pomysłodawczyni oraz autorka koncepcji i scenariusza spotkań Dowód Tożsamości. Dziennikarka, której specjalnością są wywiady z ludźmi kultury i sztuki. W swoim dziennikarskim dorobku ma setki wywiadów z wybitnymi artystami, które publikowała na łamach „Magazynu Tygodniowego GR”, „Przeglądu”, „Angory”i „XL”/. /Współpracowała też z tygodnikiem „Wprost”, „Gazetą Wyborczą”, „Wieczorem Wrocławia”, „West Zeitung”, miesięcznikami „Machina” i „WOW”. W trakcie wieloletniej pracy dziennikarskiej zajmowała się również reportażem oraz krytyką teatralną i filmową. W latach 1991–1994 redaktor naczelna magazynu „E’LA”/./Autorka książek: „La, la, la, la…”, „Dowód Tożsamości”, „Mam jedno oko zielone…”, „Opowieści wigilijne o wieczerzy, kolędach, Herodzie”oraz wydanej cztery lata temu książki „Opowieści bielsze niż śnieg”/. /Pomysłodawczyni i producentka albumu i koncertu „Alkimja”Justyny Steczkowskiej, płyty i koncertu Kazika Staszewskiego „Piosenki Toma Waitsa”, płyty polsko-jamajskiej formacji RASTASIZE „Day by Day”, zrealizowanej w studiu Boba Marleya na Jamajce, a także albumu z utworami Kurta Tucholsky’ego w interpretacji Krystyny Tkacz. Realizatorka teledysków, autorka scenariuszy, satyryk. Cykl wieczorów w Klubie Muzyki i Literatury – Dowód Tożsamości – to jej kolejne dziennikarskie spotkania z ludźmi, których lubi, ceni i szanuje.


Artur Witkowski – entuzjasta muzyki improwizowanej i wspólnego muzykowania. Niestrudzony podróżnik przez magiczny świat dźwięków, poszukujący własnego muzycznego języka. Pomysłodawca i inicjator koncertów IMPRO SESSION w kultowej Klubokawiarni Mleczarnia we Wrocławiu. IMPRO SESSION, jak mówi, to: „Przyjaciół spotkanie przy handpanie, to intuicyjna podróż poprowadzona dźwiękiem i rytmem w poszukiwaniu radości wspólnego grania. Bycie tu i teraz”. Wykorzystując melodie handpanów, mis i gongów, artysta dzieli się z publicznością energią własnych emocji, dźwięków i zawartych w nich muzycznych opowieści… Muzyka, którą tworzy, uruchamia w słuchaczach całą gamę tych emocji, porusza wyobraźnię, momentami niepokoi, ale przede wszystkim relaksuje i uspakaja serce i duszę…


 

Aktualności

Prezentacja książki W. Okonia pt. „Dniewnik”
Prowadzenie spotkania K. Rudowski

22.06 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

SPAM Oddział we Wrocławiu, spotkanie

23.06 (czwartek) br. o godz. 9.30
Wstęp z zaproszeniami

Tow. Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch., spotkanie

23.06 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki J. Strządały „Z ciemności ciała”
Prowadzenie spotkania R. Gawłowski

23.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja książki J. Orłowskiego pt. „Mój Wiedeń”
Z Autorem rozmawia dr J. Forst-Battaglia z Wiednia
Słowo wstępne E. Białek

23.06 (czwartek) br. o godz. 19.30
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert uczniów E. Weps-Duffy

24.06 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów szkoły śpiewu M. Piechaczek

25.06 (sobota) br. o godz. 13.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów ASP L. Bas na pożegnanie roku szkolnego

25.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z cyklu Dowód Tożsamości. Gośćmi będą: J. Szafran, Ł. Iwaniuk

27.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Letnie czytanie poezji

28.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie poetycko-muzyczne pn. „Kobiece smaki”

29.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina, spotkanie członków

30.06 (czwartek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki A. Konarskiego pt. „654 zagadki o Wrocławiu”
W części muzycznej S. Stembalski

30.06 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert na skrzypce i fortepian
Y. Liubinska – skrzypce
P. Niemiec – fortepian

2.07 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie inicjatorów budowy pomnika T. Różewicza we Wrocławiu

5.07 (wtorek) br. o godz. 17.00
Wstęp z zaproszeniami

Fundacja Kresowa ''Semper Fidelis'', spotkanie zarządu

7.07 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert fortepianowy pt. Мuzyczna podróż przez stulecia

7.07 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert pt. „Muzyka niemiecka, czeska i polska - Silesium Angelus in memoriam - w 345 rocznice śmierci”

9.07 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert fortepianowy P. Świtonia

28.07 (czwartek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy T. Maruta
Słowo o muzyce J. Adamowski

11.08 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy T. Maruta
Słowo o muzyce J. Adamowski

12.08 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Fortepianowe nagrania płytowe T. Maruta

16 – 18.08 br. o godz. 10.00 – 18.00

Koncert duetu gitarowo-wiolonczelowego Diez Cuerdas
K. Kocyła – wiolonczela
K. Bućko – gitara klasyczna

20.08 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Sportowy świat dawnego Lwowa: ludzie i miejsca”

do 29.08 (poniedziałek) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja filmu K. Kunerta pt. „Hand made”

8.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki poetyckiej H. Wolniaka-Zbożydarzyca pt. „Zdziwiony”
Prowadzenie spotkania J. Żurko

6.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

A. Bielecki przedstawia. Recital fortepianowy L. Krahforsta

23.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert duetu fortepianowego
C. Tanaka (Japonia)
K. Dziurbiel (Polska)

4.10 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online