Reklama

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na prezentację książki pt. ''Wspomnienia o Mariannie Bocian'' wydanej pod redakcją Stefana Bednarka i Jana Tomkowskiego

8 grudnia (niedziela) 2019 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Red. S. Bednarka i J. Tomkowskiego. ''Wspomnienia o Mariannie Bocian'' (okładka) [pdf]


Książka zawiera ponad trzydzieści tekstów wspomnieniowych i szkiców biograficzno-krytycznych poświęconych zmarłej ponad piętnaście lat temu wrocławskiej poetce Mariannie Bocian. Autorami poszczególnych utworów są pisarze, plastycy, muzycy, badacze literatury, a także krewni i przyjaciele bohaterki zbioru. Dzięki ich wysiłkom powstała książka prezentująca wiele nieznanych faktów z życia wrocławskiej pisarki, pochodzącej z Podlasia, prezentującej w swoich kolejnych zbiorach poetyckich dojrzałą i głęboką wizję egzystencji człowieka w relacjach z Bogiem, światem, ziemią i innymi ludźmi. Oryginalna sztuka Marianny Bocian nie zawsze była doceniana, tym bardziej że poetka bardzo szybko popadła w konflikt z władzami PRL, a po 1989 roku nie zawsze znajdowała swoje miejsce w komercjalizującym się życiu literackim i kulturalnym. Jest to jednak twórczość znana i ceniona w kręgach ludzi autentycznie zainteresowanych literaturą sięgającą do trudnych problemów poznawczych i moralnych, i zasługująca na to, by lepiej poznać jej autorkę.


Marianna Bocian. Ur. 24 kwietnia 1942 w Bełczącu, zm. 5 kwietnia 2003 w Radzyniu Podlaskim - polska poetka. Była absolwentką polonistyki i filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Debiutowała w 1968 roku zbiorem wierszy ''Poszukiwanie przyczyny''. W latach 70. XX była związana z ruchem poezji konkretnej. Publikowała w "Odrze", "Kontrastach", "Akancie". Przez wiele lat związana z Wrocławiem, pracowała m.in. jako bibliotekarka.
Twórczość:
Poezja: ''Poszukiwanie przyczyny'' (1968) pod pseudonimem, ''Wieża Babel Pospolita'' (1972), ''14 wierszy'' (1973), 'Narastanie'' (1975, Wrocław, Zakład Narodowy im. Ossolińskich), ''Proste nieskończone'' (1977, Wrocław, Zakład Narodowy im. Ossolińskich), ''Scalone z rozkładu'' (1977), ''Actus hominis'' (1979, Warszawa, Wydawnictwo Czytelnik), ''Strzępy fotografii'' (1979), ''Ograniczone z nieograniczonego'' (1982, Wrocław, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, ''Odczucie i realność'' (1983), ''Spojenie'' (1988, Wrocław, Wydawnictwo Dolnośląskie), ''Stan stworzenia'' (1989, Warszawa, Państwowy Instytut Wydawniczy), ''W kręgu stanów ludzkich'' (1995), ''Bliskie i konieczne'' (1998, Wrocław), ''Narodziny słowa'' (1991) - wiersze dla dzieci. Proza: ''Odejście Kaina'' (1979), ''Przebudzeni do życia'' (1984)
Źródło: Wikipedia