Klub Muzyki i Literatury zaprasza na 153 koncert z cyklu pt. "Stypendyści Samorządu Wrocławia - Miastu"

Organizacja koncertu dr Izabella Starzec-Kosowska
8 czerwca (poniedziałek) 2015 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.

Afisz [pdf]

Program koncertu [pdf]


Paweł Kołodziej
Student II roku studiów II stopnia na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Bogdana Makala. Stypendysta programu Erasmus w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie w klasie KS prof. Olafa Bӓra. Uczestnik Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Laureat międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów. Zdobył m.in.: I nagrodę na III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „Daina miestui” w Kownie, I nagrodę na XII Międzynarodowym Konkursie „Muzika be sienu” w Druskiennikach, I nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Petrovicach, III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym „XXI Century Art” w Kijowie, III nagrodę na XI Międzynarodowym Konkursie Moniuszkowskim „Pieśń Wieczorna” w Białymstoku, Nagrodę Główną dla najlepszego głosu męskiego na II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Haliny Słonickiej w Suwałkach, III nagrodę na XI Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu, III nagrodę i nagrodę specjalną za interpretację pieśni Chopina na II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Gdańsku i Sopocie, III nagrodę i nagrodę specjalna na 47. Ogólnopolskim Konkursie Młodych Muzyków – VI Konkursie Pieśni i Arii im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach. Brał udział w Kursach Mistrzowskich i Interpretacyjnych Richarda Crossa, Andrzej Dobbera, Petera Kooija, Urszuli Kryger, Olega Melnikova, Eytana Pessena, Elli Susmanek, Włodzimierza Zalewskiego, Teresy Żylis-Gary. Występował m.in. na Międzynarodowym Festiwalu „Praska Wiosna”, Międzynarodowym Festiwalu „Wratislavia Cantans”, Międzynarodowym Festiwalu „Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej”, Lago di Garda Music Festival w Arco, Bydgoskim Festiwalu Operowym, Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, Międzynarodowym Festiwalu „Ars Musica” w Suwałkach, Festiwalu „Muzyka Epok” w Dusznikach Zdroju, „Maj z Muzyką Dawną” we Wrocławiu. Współpracuje z Filharmonią Dolnośląską i Wrocławską. We wrześniu 2014 zadebiutował jako Claudio w op. „Agrippina” G. F. Haendla w Teatrze Stanisławowskim w Warszawie. Występuje w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie (Gala Sylwestrowa, partia Bartłomieja w wodewilu „Cud albo Krakowiaki i Górale”), Teatrze Narodowym w Pradze (partia Kapadocjanina/Drugiego żołnierza w op. „Salome” R. Straussa). Jest stypendystą Prezydenta Wrocławia.

Michał Michalski
Student II roku Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Pawła Zawadzkiego. Prowadzi ożywioną działalność koncertową występując w wielu salach koncertowych w Polsce. W czerwcu 2009 roku wystąpił razem z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Wrocławskiej pod dyrekcją Daniela Raiskina na zakończenie sezonu artystycznego 2008/09. W 2010 roku w Filharmonii Wrocławskiej w ramach obchodów Roku Chopinowskiego, w 2011 roku wykonał recital w ramach VII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Sacrum non profanum” w Trzęsaczu. W maju 2012 roku wystąpił w Bibliotece Polskiej w Paryżu a w lutym 2015 roku wykonał recital w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie w ramach koncertów „Młode Talenty”. W październiku 2010 roku Michał Michalski został uhonorowany Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest także kilkukrotnym stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci oraz Samorządu Miasta Wrocławia. Do ważniejszych sukcesów należą: wyróżnienie w XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach-Izabelinie (kwiecień 2015), uczestnictwo w II etapie Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Rina Sala Gallo” w Monzy (wrzesień/październik 2014), I nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym o Stypendium Fundacji YAMAHA w Krakowie (luty 2014), II nagroda w kategorii Grand Prix na Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Ville de Gagny, Paryż (kwiecień 2013) Lipiec 2011r., - wyróżnienie podczas World Music Competition IBLA Grand Prize na Sycylii (lipiec 2011) oraz I nagroda zdobyta na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Simone Delbert-Fevrier” w Nicei (listopad 2010).

Filip Optołowicz
Jest uczniem III klasy gimnazjum OSM im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie gitary Marka Zielińskiego. Pod kierunkiem tego pedagoga pracuje od 7 roku życia. W ciągu ostatnich pięciu lat wygrał 16 międzynarodowych konkursów gitarowych, m.in. w Austrii, Albanii, Bośni i Hercegowinie, Estonii, Chorwacji, Tajlandii, Polsce, Rumunii, Serbii, we Włoszech i Niemczech. Jest stypendystą Prezydenta Wrocławia oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. W roku 2013 został laureatem Programu "Młoda Polska". W kwietniu 2014 brał udział w programie TVP Kultura „Młody Muzyk Roku 2014”. W listopadzie 2014 roku na 5 Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Gitarowym w Indianapolis w USA zdobył pierwsze miejsce w grupie młodzieży do 18 lat a w maju 2015 roku w Neapolu zdobył pierwsze miejsce w grupie do lat 18 zdobywając 100/100 pkt. Jako laureat pierwszych miejsc licznych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych koncertował m.in. w Rzymie, Tallinie, Bukareszcie i Neapolu. W Polsce występował m.in. na Zamku Królewskim w Warszawie, Dworku Chopina w Dusznikach, Filharmonii Wrocławskiej. W 2013 zagrał jako support na Festiwalu Gitara Plus.

Wojciech Oliszewski
Urodzony w 2000 roku we Wrocławiu. Ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I stopnia i kontynuuję naukę w IIbstopniu tej szkoły pod kierunkiem Ireny Burskiej. Od 2012 roku gra w duecie z Laurą Ochock prowadzonym najpierw przez Irenę Burską i Katarzynę Słówko, a obecnie przez Irenę Burskę i Katarzynę Kluczewską. Wojciech Oliszewski uczestniczył w wielu konkursach ogólnopolskich zarówno solo jak i w duecie. Jest laureatem m.in. X, XI, i XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Görlitz/Zgorzelec, Ogólnopolskiego Konkursu Duetów Fortepianowych w Jeleniej Górze, Ogólnopolskiego Konkursu na Cztery Ręce i Dwa Fortepiany, Konkursu Pianistycznego w Legnicy, Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Kameralnych w Jaworze. W kwietniu 2014 roku na Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku zajął III miejsce w duecie z Laurą Schock. Brał również udział w Przesłuchaniach Makroregionalnych CEA, w których zakwalifikował się do III etapu. Jest trzykrotnym stypendystą Prezydenta Wrocławia.

Laura Schock
Uczennica OSM I i II Stopnia im. Karola Szymanowskiego, obecnie w klasie II gimnazjum. W 2012 roku zaczęła brać udział w konkursach pianistycznych. Jej pierwszym osiągnięciem było II miejsce na 11. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Goerlitz/Zgorzelec. W tym samym roku rozpoczęła też działalność w duecie z Wojciechem Oliszewskim i w maju 2012 zdobyli II miejsce na Legnickim Konkursie Pianistycznym Szkół Muzycznych I stopnia oraz otrzymali wyróżnienie na XII Ogólnopolskim Konkursie Duetów Fortepianowych w Jeleniej Górze. Rok później w duecie zajęła I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Goerlitz/Zgorzelec, III miejsce na VI Ogólnopolskim Konkursie Interpretacji Utworów Fortepianowych na Cztery Ręce i Dwa Fortepiany dla uczniów szkół muzycznych I stopnia w Nysie. W maju 2013 roku z Wojciechem Oliszewskim zajęła II miejsce na XII Ogólnopolskim Konkursie Duetów Fortepianowych dla szkół muzycznych I stopnia w Jeleniej Górze. W kwietniu 2014 roku na Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku zajęła II miejsce (solo) oraz jako duet z Wojciechem Oliszewskim – III miejsce. W roku 2015 Laura zajęła solo II miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Mistrz Klawiatury w Warszawie. Laura Schock odnosi także sukcesy na innych konkursach. W roku 2011 zajęła 10 miejsce na ogólnopolskim teście Multitest z języka polskiego. W 2012 roku zajęła I miejsce w województwie (piąte w kraju) na ogólnopolskim konkursie ENGLISH ACE z języka angielskiego, zdobyła I miejsce na międzyszkolnym konkursie recytatorskim „Poezja zbliża Europę” oraz przyznano jej tytuł Mistrza Ortografii na Ogólnopolskim Teście Ortograficznym (za zajęcie 10 miejsca). W listopadzie 2012 roku zajęła II miejsce na Dolnośląskim Konkursie Pieśni Artystycznej we Wrocławiu.

Noty o akompaniatorach:
Aleksandra Orłukowicz
Jako solistka koncertowała z wieloma zespołami orkiestrowymi. Jest laureatką konkursów muzyki kameralnej i cenioną akompaniatorką. Jest pracownikiem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Szymanowskiego i Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Justyna Skoczek
Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie fortepianu Włodzimierza Obidowicza (2003). Laureatka konkursów kameralnych. Korepetytor wokalny i muzyk solista Opery Wrocławskiej. Współpracuje z Akademią Muzyczną we Wrocławiu, Filharmonią Wrocławską, festiwalami Wratislavia Cantans, Musica Polonica Nova, Musica Electronica Nova, Audio Art oraz teatrami, filharmoniami i konkursami wokalnymi w Polsce i za granicą.

 

Aktualności

Spotkanie z doktorem D. Lewerą pt. „Polscy lekarze zamordowani na Wzgórzach Wuleckich i ich uczniowie we Wrocławiu”

14.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie E. Michnik połączone z prezentacją książki pt. „Splątane losy. Opera Wrocławska w sezonie 1995/96-2015/16”
Prowadzenie: G. Chojnowski

14.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki U.M. Benki pt. „O sztuce nieświadomej”
Prowadzenie: M. Czerwiński
Recytacje: S. Melski
W części muzycznej: K. Rudowski – EWI 5000

16.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Kameralny koncert klarnetowy i fortepianowy pt. „Czapski & Lis”
M. Czapski – klarnet
M. Lis – fortepian
Akompaniament: M. Werpulewski

17.06 (wtorek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki K. Rudowskiego pt. „Czarownica. Noc na Łysej Górze”
Prowadzenie: A. Poznańska
Recytacja: E. Petrykat

17.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert wokalny T.A. Ragan (sopran) pt. „W blasku gwiazd i uczuć”
Gościnnie: K. Mandla – mezzosopran
Przy fortepianie: prof. dr hab. J. Litwin-Fenc

18.06 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert charytatywny na rzecz psów – podopiecznych Fundacji Duch Leona w wykonaniu dzieci i młodzieży z wrocławskich szkół muzycznych

20.06 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „Klub Muzyki i Literatury ma już 65 lat”

21.06 (sobota) br. o godz. 14.30
Spotkanie zamknięte

Prelekcja R. Sławczyńskiego pt. „O rzekach Odrach w Europie”

21.06 (sobota) br. o godz. 16.00
Spotkanie zamknięte

Akordeonowy koncert dyplomowy D. Bezkorowajnego

23.06 (poniedziałek) br. o godz. 15.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów Ośrodka Muzycznego Concertino pt. „Koncert pianistyczny dla rodzin i przyjaciół”

23.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Koncert zamknięty

Prezentacja książki pod redakcją A. Łyjaka i A. Marczak pt. „Sportowe opowieści”

24.06 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2024-2025 ASP L. Bas

25.06 (środa) 2025 r. o godz. 16.30, 18.00
Koncert zamknięty

Premiera książki S. Niciei pt. „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XXII. Ołyka, Nieśwież, Klewań, Lida”
Słowo wstępne: R. Sławczyński

26.06 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Koncert na zakończenie roku szkolnego 2024/2025 uczniów Studia Artystycznego SYJUD

27.06 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie Towarzystwa im. Ferenca Liszta we Wrocławiu

28.06 (sobota) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Dolnośląskie Towarzystwo im. F. Chopina, zebranie

30.06 (poniedziałek) br. o godz. 11.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert pt. „Pogawędki jazzowe”
K. Abt – gitara
A. Michalak – gitara basowa

30.06 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wrocławska premiera książki poetyckiej K. Słomki pt. „Znaleźć człowieka. Elegie przebudzenia”
Prowadzenie spotkania: D. Heck

1.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Prezentacja książki B. Jasińskiego pt. „Ostatnich zjada życie. Naturalnie o bieganiu i triathlonie”

2.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Słoneczne harmonie”

5.07 (sobota) br. o godz. 16.00
Koncert zamknięty

Spotkanie Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa
W części muzycznej:
P. Dziergas – akordeon

7.07 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Spotkanie zamknięte

Prelekcja K. Jasńskiej pt. „Zamordowani, pogrzebani, spopieleni... Kaźń Profesorów Lwowskich i ich bliskich w lipcu 1941 roku we Lwowie”

10.07 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Wieczór przy fortepianie”
Wystapią:
Jingjing Fu
Yingying Xi
Zezhong Xao
Ryan LaTourrette

15.07 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital fortepianowy L. Krahforsta pt. „Letnie wieczory muzyki fortepianowej”oraz wykład D. Marciniszyna pt. „Pogorelić jakiego nie znamy”

16.07 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Premiera książki S. Srokowskiego pt. „Świadek zagłady Kresów. Dziesięć przyczyn ukraińskiego ludobójstwa”

24.07 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Spotkanie transmitowane online

Wystawa ilustracji M. Koch do książki pt. „Siedem smoków głównych”

do 26.08 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie poświęcone książce M. Baterowicza pt. „WOJNA 1812. Quasi una fantasia”
Wprowadzenie: N. Tarczyńska
Uczestnicy dyskusji:
D. Heck
M. Dyżewski
S. Srokowski
M. Jaszczuk-Surma

4.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wykład M. Dyżewskiego pt. „Muzyczne perły polskiego Średniowiecza”
Reżyseria dźwięku: Z. Jędrych

5.09 (piątek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycko-muzyczny połączony z prezentacją tomiku poezji E. Śnigór pt. „Sercem i duszą pisane”
Słowo wiążące: E. Alfut
Recytacje: E. Śnigór
W części muzycznej: R. Frey, W. Kwaśnicki

8.09 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie ze światowej sławy śpiewakiem T. Koniecznym

9.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Muzyczne zakończenie lata”
M. Hanus-Kobus – fortepian
M. Gąsieniec – fortepian
A. Kobus – trąbka

13.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie pt. „Wokół legend Sylwestra Chęcińskiego” prezentujące książkę pod redakcją H. Trojanowskiej „Chęciński. Taki Swój”
Prowadzenie: dr hab. prof. UJ. J. Hańderek
W części muzycznej: J. Luboiński – wokal, saksofon, fortepian

16.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert wokalny R. Kuźmińskiego pt. „Feeria muzycznych barw”

19.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki S. Srokowskiego pt. „Ruska miłość”

25.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy