Reklama

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru oraz Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zapraszają na monodram pn. ''Mój trup'' na podstawie wierszy Adama Mickiewicza

Scenariusz, reżyseria i scenografia Bogusław Kierc
Przed spektaklem wystąpienie red. Krzysztofa Kucharskiego pn. ''Mickiewicz i Słowacki na scenach Wrocławskich''
Wydarzenie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru
27 marca (poniedziałek) 2017 roku o godz. 19.30
Wstęp wolny

Plakat [pdf]


Bogusław Kierc
Aktor, reżyser, pedagog, poeta, krytyk literacki, wydawca utworów Rafała Wojaczka, dramaturg, scenarzysta. Laureat festiwali teatrów jednego aktora. W 2004 roku za spektakl „Zaskroniec” otrzymał Grand Prix WROSTJA. W 2008 roku zachwycił publiczność swoją grą w opartym na poezji Adama Mickiewicza spektaklu „Mój Trup”, za który na 42. WROSTJA otrzymał nagrodę Wojewody Dolnośląskiego. Spektakl był również prezentowany i nagradzany na festiwalach zagranicznych m.in. na Litwie, Słowacji, w Estonii, Ukrainie i Armenii. W 2013 roku Bogusław Kierc zrealizował całkowicie autorski spektakl „Manatki” oparty o własne utwory poetyckie, który został doceniony przez publiczność i nagrodzony Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Rok od premiery „Manatek” miał premierę kolejny autorski spektakl artysty pt. „To wszystko”.
Spektakl „Mój trup” jest w dwojakim sensie przewrotną grą albo przewrotnie graną obecnością. To tylko kwestia ujęcia, kąta patrzenia (myślenia), by własną rzeczywistość po śmierci ewokować jeszcze z tej strony. Słowa zapisał Mickiewicz przed swoją śmiercią, ale po jego śmierci wypowiada je ktoś, komu Mickiewiczowski status „żywego trupa” jest niemal osmotycznie bliski, więc – mówiąc niejako „w imieniu” Mickiewicza – ma poczucie, że i Mickiewicz wypowiedział te słowa w imieniu niejednego Adama, którego „trup w pośrodku was zasiada, w oczy zagląda wam i głośno gada”.
Przedstawienie Bogusława Kierca jest opowieścią o śnieniu własnej trupiości, czy – odważniej mówiąc – śnieniem swojej trupiości. Jawnie teatralnym. I chodzi tu o teatr bezpośredniego wyznania. Bezwstydnie eschatologiczny. Bogusław Kierc – w monodramie „Mój trup”, którego premiera odbyła się w Teatrze Szkolnym we wrocławskiej filii krakowskiej PWST, skomponowanym z wierszy Adama Mickiewicza, nierzadko przewrotnie zinterpretowanych, dowodzi, że aktor bez wspomagania światłem, muzyką i nowoczesną techniką jest w stanie zawładnąć widzami. Za jedyny rekwizyt ma szklankę z wodą, która okaże się wulkanem pełnym lawy. Wybitne osiągnięcie.
(Tomasz Miłkowski, „Przegląd”)
Aktor jest związany z WROSTJA od kilkudziesięciu lat. W 1972 zaprezentował spektakl „ Śmieszni z gniewu, a z bólu tak bliscy” wg Juliana Przybosia”. Jego kolejne monodramy były wielokrotnie prezentowane pod szyldem WROSTJA w kraju i za granicami. W 2014 roku, w ramach Czarnej serii z Hamletem ukazała się książka „Zakochany pielgrzym. Samogry Bogusława Kierca”.