Reklama

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na prezentację książki Marcina Bradke pt. ''Pies o żółtych oczach''

Prowadzenie Stanisław Srokowski
W części muzycznej Wojciech Rohatyn Popkiewicz
2 kwietnia (niedziela) 2017 roku o godz. 16.00
Wstęp wolny

Plakat [pdf]

Marcin Bradke, ''Pies o żółtych oczach'' (okładka) [pdf]


Marcin Bradke – absolwent polonistyki, dziennikarz, wieloletni pracownik TVP Wrocław. Twórca licznych reportaży, programów i filmów dokumentalnych. W roku 2011 uhonorowany przez Kapitułę im. Tadeusza Szweda tytułem Dziennikarza Roku. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Autor antologii opowiadań grozy „Pokój na wieży” oraz posłowia do „Nocy Walpurgi” Gustava Meyrinka wydanych przez „Ossolineum”. Obecnie – dokumentalista w Ośrodku „Pamięć i Przyszłość”.


Akcja miniaturowych opowiadań Bradkego w zasadzie obejmuje dwie epoki, ponury, ale i groteskowy okres realnego socjalizmu i rodzenie się nowego ustroju. W niektórych nowelach odwołuje się autor też do wojen, powstań i zrywów narodowych. Ale nie zajmuje się polityką, ani nie zgłębia społecznych dramatów, jego interesuje konkretny człowiek i powikłania ludzkiej natury (…). Satyryczne pióro autora nie oszczędza nikogo. Język szczery do bólu, przenikliwy, głęboki i dramatycznie poważny. Rubaszny humor zniewala, a sceny seksualne porażają gwałtownością i wściekłą zmysłowością. Pojawił się nam pisarz dojrzały, ambitny i godny najwyższego uznania. Wrocław odsłania się w jego prozie, jako fascynujący obraz piękna, miłości, draństwa i zdrady. Doczekaliśmy się dociekliwego kronikarza zagadkowego, odchodzącego świata.
Stanisław Srokowski


Stanisław Srokowski urodzony na Kresach Wschodnich, poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki, a także nauczyciel akademicki i publicysta. Autor wielu dzieł literackich: powieści, opowiadań, tomików poetyckich, sztuk teatralnych, esejów, recenzji i wywiadów. W 2007 r. został wyróżniony nagrodą im. Józefa Mackiewicza za tom opowiadań kresowych pt. "Nienawiść". Opowiadania te stanowią kanwę filmu Smarzowskiego „Wołyń”. Trylogia kresowa Srokowskiego zdobyła duży rozgłos. Tom I tej trylogii, “Ukraiński kochanek”, znalazł się w plebiscycie Polskiego Radia wśród 10 najważniejszych książek 25 - lecia RP. Prezentowany na spotkaniu tom “Dobijcie nas, tylko nie kłamcie”, to zbiór esejów, felietonów, artykułów i wywiadów, które mierzą się z problematyką historyczną i odpowiadają na pytanie, co się z nami, Polakami, dzisiaj dzieje. Książka pozwala nam lepiej zrozumieć nasz kraj i siebie samych.