Reklama

Klub Muzyki i Literatury zaprasza na ''Spotkanie z Salise Faivailo z Królestwa Tonga''

Prowadzenie Małgorzata Dziewięcka
13 września (wtorek) 2016 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]


Salise Faivailo (Królestwo Tonga)
Czy może być zakątek bardziej odległy od Polski niż Królestwo Tonga na Południowym Pacyfiku? Nie, już nie możne. Za wyspami Królestwa Tonga ziemia zawraca, wstaje dzień którego jeszcze na świecie nie ma - Jutro. Stamtąd też słońce wysłało pierwszy swój promień w nowe Millenium. Tonga położone jest na czubku podwodnej 4,5 kilometrowej góry, w pobliżu pęknięcia w skorupie ziemskiej głębokiego na 11 km a cyklony i huragany nie oszczędzają tego Królestwa. Od roku na Uniwersytecie Wrocławskim studiuje pierwszy i jedyny Tongijczyk, Salise Faivailo. Ma 24 lata. Jest muzykiem, wirtuozem gitarowym.
Obecnie także uczniem Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Ryszarda Bukowskiego we Wrocławiu.


Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Królestwem Tonga 29 sierpnia 2016 roku w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa RP przy Narodach Zjednoczonych w Nowym Jorku. Traktat podpisali przedstawiciele Polski i Tonga w osobach ambasadora Mahe’uli’uli Sandhurst Tupouniua oraz Polskiego ambasadora Bogusława Winidy (Stali Przedstawiciele obu krajów przy Narodach Zjednoczonych). Komunikat wszedł w życie z dniem podpisania.
W 1939 r., po agresji Niemiec na Polskę, Królestwo Tonga było jednym z pierwszych państw, które wypowiedziały Niemcom wojnę, następnie w ramach publicznej zbiórki pieniędzy społeczeństwo Tonga ufundowało dwa myśliwce Spitfire. Na czele Królestwa stała wówczas królowa Sālote Tupou III.
Tonga, Królestwo Tonga (to. Pule'anga Tonga, ang. Kingdom of Tonga) – państwo leżące na archipelagu o tej samej nazwie, w Polinezji na południowym Pacyfiku, położone w jednej trzeciej drogi pomiędzy Nową Zelandią a Hawajami, na południe od Samoa, na wschód od Fidżi. Znaleziska archeologiczne dowodzą, że pierwsi osadnicy na Tonga pojawili się ok. 6000 lat temu. Znajdowały się tam najprawdopodobniej najstarsze osady ludzkie na terenie Polinezji. Ok. XII wieku Tongijczycy tworzyli silną i znaczącą na terenie Pacyfiku cywilizację, określaną przez niektórych historyków jako „Imperium Tongijskie”. W wieku XV, a potem w XVII trwały na Tonga wojny domowe. W tym oto czasie przybyli na wyspy pierwsi Europejczycy – holenderscy podróżnicy Willem Schouten i Jacob Le Maire w 1616, a następnie James Cook w latach 1773, 1774 i 1777, misjonarze z Londynu w 1794 i misjonarz kościoła metodystów Walter Lawrey w 1822. W 1845 Tonga zostało zjednoczone w Królestwo Polinezji przez wodza Taufa'ahau, który został ochrzczony i przyjął imię George. W 1875 ogłosił on Tonga monarchią konstytucyjną, wprowadzając kodeks prawny, emancypację kobiet, prawo własności ziemi, wolność prasy oraz ograniczając swobodę lokalnych wodzów. W obliczu próby obalenia drugiego króla przez europejskich kolonizatorów i miejscowych kacyków, na mocy Traktatu o przyjaźni z 18 maja 1900 Tonga stało się protektoratem brytyjskim. Status ten zmienił się w 1970, kiedy to Tonga uzyskało niepodległość i przystąpiło do Wspólnoty Narodów. W 1999 wstąpiło w poczet krajów zrzeszonych w ONZ. W ciągu swego 41-letniego panowania król Taufa'ahau Tupou IV wielokrotnie atakowany był za zbyt silny ucisk obywateli. Pod koniec lat 80. uformował się na wyspach opozycyjny Ruch na rzecz Demokracji, który w wyborach w lutym 1993 zdobył 6 mandatów (z 9 możliwych) w 23-osobowym parlamencie. W sierpniu i wrześniu 2005 królestwem wstrząsnął strajk 3 tys. pracowników sektora publicznego, którzy domagali się podwyżek płac i poprawy warunków pracy. Po 44 dniach negocjacji żądania zostały spełnione. Opozycja wykorzystała jednak „bojowe” nastroje w społeczeństwie i wysunęła postulaty polityczne dotyczące demokratyzacji kraju. Po demonstracjach pod pałacem królewskim i naciskach ze strony części parlamentarzystów, król zgodził się powołać niezależną komisję, która zaproponowała zmiany ustrojowe w celu większej demokratyzacji kraju. Obecnie trwają prace nad zmianą konstytucji według projektu przedstawionego przez komisję.
źródło: Wikipedia