Reklama

Ilustrowany muzyką wykład pn. ''Czarodziejski Flet'' Mozarta a ścieżka wtajemniczenia

16 maja (sobota) 2015 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Międzynarodowa Szkoła Złotego Różokrzyża, Lectorium Rosicrucianum zaprasza na odczyt pt. ,,Czarodziejski flet Mozarta a ścieżka wtajemniczenia”, który wygłosi prof. dr hab. Joanna Sachse (Uniwersytet Wrocławski).
Celem odczytu jest ukazanie religijno - filozoficznego tła kryjącego się w pozornie bajkowym libretcie opery: książę Tamino, wyruszając z Królestwa Nocy, udaje się do miasta świątyń Ozyrysa i Izydy, w którym więziona jest umiłowana przez niego córka Królowej Nocy, Pamina. Jego początkowym zamiarem jest uwolnienie jej i sprowadzenie z powrotem do Królestwa Nocy. Z czasem jednak odkrywa,że jest ona córka również Królestwa Światła i że powrót do matki będzie dla niej zgubą. Kierowany tęsknotą za prawdą, dobrem i pięknem decyduje się na uczynienie wszystkiego, co konieczne dla przebicia się do Królestwa Światła. Wstępuje więc na ścieżkę wtajemniczenia, na której, od pewnego jej etapu towarzyszy mu również Pamina. Nieodzowną pomocą w przejściu tej ścieżki jest posiadany przez księcia czarodziejski flet, którego dźwięk łagodzi wszelką dysharmonię, odwraca wszelkie niebezpieczeństwa i ostatecznie doprowadza Tamina i Paminę do upragnionego celu.
Odczyt będzie ilustrowany muzyką opery Mozarta w wykonaniu Marzeny Dziatkiewicz (flet, Polska Opera Kameralna w Łodzi) i Cezarego Dynowskiego (flet, Teatr Wielki w Łodzi) a także wykładowców i studentów Wydziału Wokalnego Wrocławskiej Akademii Muzycznej (śpiew z akompaniamentem fortepianu).

Prof. dr hab. Joanna Sachse - polska filolog, specjalizująca się w filologii indyjskiej, filologii klasycznej i literaturoznawstwie, nauczyciel akademicki ( Uniwersytet Wrocławski)


Marzena Dziatkiewicz - absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie fletu. Flecistka Polskiej Opery Kameralnej oraz Polskiej Sceny Kameralnej. Pedagog klasy fletu Zespołu Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki w Łodzi oraz PSM I st. w Wieluniu.


Cezary Dynowski - absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie fletu. Flecista orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi oraz Polskiej Sceny Kameralnej. Pedagog klasy fletu w PSM I st. w Wieluniu i Polskiego Instytutu Muzycznego w Łodzi.

Włodzimierz Mocek - fortepian
Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu, pedagog klasy fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Henryka Melcera w Kaliszu oraz Szkoły Muzycznej I st. im. Grażyny Bacewicz we Wrocławiu. Akompaniator, autor i kompozytor piosenek dla dzieci.
Spotkanie poprowadzi - Pani Bożena Gierat (Kraków)
Arie z ,,Czarodziejskiego fletu” Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu studentów Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu z klas śpiewu solowego, prowadzonych przez profesora Piotra Łykowskiego oraz profesora Bogdana Makala:
Marek Belko - tenor
Sylwia Gorajek - sopran
Anna Grycan - mezzosopran
Katarzyna Grygowska - sopran
Martin Koza - baryton
Jakub Michalski - bas
Piotr Wojtaś - tenor
Małgorzata Jaworska - fortepian