Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na 154 koncert z cyklu pn. "Stypendyści Samorządu Wrocławiu - Miastu"

Organizacja i prowadzenie koncertu: Izabella Starzec-Kosowska
Marta Horyza – śpiew
Sylwia Marut – śpiew
Magdalena Stefanowska – śpiew
Wojciech Stefanowski – śpiew
Krzysztof Słupianek - akompaniament
28 września (poniedziałek) 2015 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Afisz [pdf]

Program koncertu [pdf]

Noty o stypendystach [pdf]


Marta Horyza
Uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Bogusławy Porębskiej. Kształci się również wokalnie we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej u Katarzyny Mirowskiej.
Śpiewa w grupie piosenki literackiej Im Presja u Haliny Bednarek oraz w chórze Con Brio i zespole wokalnym Rondo prowadzonym przez Małgorzatę Podzielny. Uczęszcza również na zajęcia do Młodzieżowej Akademii Musicalowej we Wrocławiu.
Jest laureatką wielu konkursów recytatorskich, wokalnych i fortepianowych. M.in. zdobyła nagrodę główną na VIII i IX Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim dla Gimnazjalistów „Przebudzeni do życia”, Grand Prix na XIX Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Władysława Broniewskiego oraz I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim „Śmiechu mi trzeba przede wszystkim” w ramach XI Święta Teatru na Prowincji.

Magdalena Stefanowska
Uczennica klasy teatralnej XVII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. Ukończyła PSM I st. im. G. Bacewicz w klasie fortepianu Ingi Chrabkowskiej oraz Szkołę Muzyczną I st. im. Marii Zduniak w klasie gitary Macieja Wisłockiego. Uczęszcza na zajęcia piosenki literackiej prowadzone przez Halinę Bednarek i Krzysztofa Słupianka w Młodzieżowym Domu Kultury Śródmieście we Wrocławiu. Uczestniczyła również w zajęciach piosenki rozrywkowej w MDK Fabryczna u Piotra Lerocha.
Ma na swoim koncie wiele sukcesów artystycznych. W 2015 roku zajęła I miejsce na prestiżowym Międzynarodowym Dziecięco-Młodzieżowym Konkursie Wokalnym na Łotwie „Gwiazdy Dinaburga” oraz III miejsce w Talent Show prowadzonym przez Marcina Prokopa. Zajęcła II miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Pieśni i Piosenki w Języku Esperanto (2015, 2014), I i II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej we Wrocławiu (2014, 2013) i II miejsce podczas XXIII Przeglądu Kultury Młodych „Przekręt” (2014). W roku 2013 zdobyła I miejsce w Konkursie Młodych Muzyków, II miejsce na Dolnośląskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Języku Esperanto „Kristnaska Kanto 2013” oraz II miejsce we „Wrocławskim Sanremo”. Jest laureatką II miejsca na III Przeglądzie Piosenki Filmowej i Musicalowej w 2012 roku.
Otrzymała także wiele wyróżnień, m.in. w 2015 roku w Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Twórczości Agnieszki Osieckiej „Bardzo Wielka Woda” oraz w Konkursie Młodych Muzyków, w XXV Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Licealisty „Wybryk” w 2014 r., w XXVII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Religijnej „Cantate Deo” w Gliwicach (2014), podczas Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Śpiewanej „Poetycka Stajnia” w Dzierżoniowie w 2013 roku i VII Międzynarodowego Festiwalu Piosenki „Kluczborskie Trele” w tym samym roku. Wiosną 2015 roku występowała z profesjonalnym zespołem na wyróżnionym wieloma nagrodami Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu.
Magda Stefanowska występuje w spektaklach wystawianych przez XVII LO w Imparcie: „Jak kamienie na szaniec”, „Uchylone drzwi do wolności”. Jest stypendystką Prezydenta Wrocławia.

Wojciech Stefanowski
Ukończył klasę fortepianu Rafała Wrembla w Szkole Muzycznej I st. im. Marii Zduniak we Wrocławiu i rozpoczął naukę w Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego przy ul. Piłsudskiego we Wrocławiu w klasie organów. Od kilku lat uczęszcza na zajęcia grupy piosenki literackiej prowadzone przez Halinę Bednarek i Krzysztofa Słupianka w MDK Śródmieście we Wrocławiu. Jest członkiem Chóru Chłopięcego NFM kierowanego przez Małgorzatę Podzielny. Uczęszcza również na zajęcia piosenki rozrywkowej prowadzone przez Piotra Lerocha w MDK Fabryczna, a w wolnych chwilach gra w piłkę nożną.
Najbardziej znaczące osiągnięcia Wojciecha Stefanowskiego w ostatnich dwóch latach szkolnych to m.in. dwukrotnie zajęte I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Pieśni i Piosenki w Języku Esperanto, I miejsce i wyróżnienie w IX i VIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki „Kluczborskie Trele”, II miejsce w ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu, I i II miejsca zdobyte na Dolnośląskim Konkursie Pieśni Artystycznej w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, I miejsce na XXI i XXII Festiwalu Poezji Śpiewanej „Mimoza” we Wrocławiu oraz dwukrotnie I miejsce i nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Twardogóra za duet i II miejsce jako solista na XIV i XV Międzyszkolnym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej w Twardogórze.
Na VII i VIII Festiwalu Śpiewających Dzieci Wrocławskiego Krasnala Wokalka Wojtek Stefanowski został laureatem II miejsca. Dwukrotnie zajął II miejsce w III i IV Konkursie Piosenki Włoskiej „Wrocławskie Sanremo”. Otrzymał również II miejsce na XVII Festiwalu Piosenki Ekologicznej. Został też finalistą Talent Show prowadzonego. Dwukrotnie wziął udział w finale Przeglądu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego w Kołobrzegu (2013, 2014), otrzymując tytuł „laureata malowanego bułanka” oraz laureata II stopnia. W 2015 roku zajął I miejsce w IX Dolnośląskim Przeglądzie Pieśni i Piosenki Patriotycznej otrzymując dyplom Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.
Z Chórem Chłopięcym NFM występował dla wrocławian w pokazie multimedialnym na otwarcie Narodowego Forum Muzyki, brał udział w nagraniach do filmu „Pokot” Agnieszki Holland, koncertuje z orkiestrami, słynnymi dyrygentami i solistami w Polsce i za granicą. Występował m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Wratislavia Cantans. Jest stypendystą Prezydenta Wrocławia.

Sylwia Marut
Uczennica V klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II st. im. K. Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie skrzypiec Tomasza Stockiego. Od roku szkolnego 2013/2014 jest również uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. R. Bukowskiego we Wrocławiu na Wydziale Wokalnym w klasie Ewy Murawskiej-Kalinin.
Na zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury Wrocław Śródmieście uczęszcza od 6 roku życia. Jest solistką zespołu wokalno-instrumentalnego „Na Wspak” prowadzonego przez jej ojca, Janusza Maruta. Zainteresowania artystyczne Sylwii Marut obejmują też taniec. Przez sześć lat uczęszczała na zajęcia do Operetki Wrocławskiej.
Uczestniczy w licznych konkursach wokalnych jak i skrzypcowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Jej osiągnięcia wokalne obejmują: I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Piosenki Anny German „Wiktoria” w Warszawie (2013), Brązowa Nutka na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki i Tańca ,,Majowa Nutka” w Częstochowie (2014), Grand Prix na XIX Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Ekologicznej „Ekopiosenka’’ w Legnicy (2014), I miejsce na IV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Rosyjskiej w Łodzi (2014), II nagrodę na XXII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Piosenkobranie’’ w Opolu (2014) oraz Nagrodę Publiczności na XXV Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Karolek 2015” we Wrocławiu. Sylwia Marut jest stypendystką Prezydenta Wrocławia w dziedzinie artystycznej.

 

Aktualności

Warsztaty edukacyjne „Ormianie na Śląsku” połączone z wernisażem wystawy T. Sayegh pt. „Mikrodywany – rękodzieło ormiańskie”
Prowadzenie dr A. Gliński

11.09 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Towarzystwo Wagnerowskie we Wrocławiu, spotkanie

12.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp z zaproszeniami

Spotkanie Rady Międzyregionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk

13.09 (środa) br. o godz. 11.00
Wstęp z zaproszeniami

Rozmowa z prof. D. Heck o książce Z. Kubikowskiego „Szklany Mur. Proza Polska 1945-1980. Opis procesu”
Prowadzenie dr J. Maj

13.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Wykład P. Juckiewicz pn. „Polska edukacja na Białorusi i jej wpływ na kreowanie polskiej tożsamości narodowej w latach 1944-2022”

14.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczestników wrześniowego kursu wokalnego

14.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie promujące najnowszy „Kalendarz Wrocławski”
Wprowadzenie prezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia Z. Magdziarz
Prowadzenie: red. H. Okólska, red. K. Jasińska

15.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie odwołane z przyczyn niezależnych od organizatora.


Prezentacja książki poetyckiej A. Lizakowskiego pt. „Pieszycka księga umarłych”
Prowadzenie spotkania R. Gawłowski

16.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Spotkanie pt. „Barwy schyłku lata – synestezja obrazu, słowa i dźwięku (na kanwie interpretacji twórczości Elizy Orzeszkowej)”

18.09 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki poetyckiej G.L. Kamińskiego pt. „Nieme kino”
Prowadzenie spotkania V. Nowakowska

19.09 (wtorek) 2023 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z cyklu Dowód Tożsamości. Gościem będzie I. Michalewicz
W części muzycznej wieczoru:
A. Konarska – wokal
S. Łobos – fortepian

20.09 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja najnowszej książki S. Niciei pt. „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych. Tom XIX”
Wprowadzenie R. Sławczyński

21.09 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich

22.09 (piątek) br. o godz. 15.00
Wstęp z zaproszeniami

Spotkanie przy obrazach sławnych malarzy i poezji A. Saja z tomu „Zapatrzeni”
Obrazy będzie komentował: historyk sztuki R. Piaskowski
Wiersze czyta: aktor B. Koca
Prowadzenie wieczoru: R. Gawłowski i Andrzej Saj

22.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spektakl muzyczny pt. „Powstanie trwa”

23.09 (sobota) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wręczenie nagród Laur Wrocławia i Diament Wrocławia

25.09 (poniedziałek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital B. Bryły (skrzypce) i A. Tatarskiego (fortepian) pt. „Józef i Henryk Wieniawscy”
Prowadzenie J. Adamowski

26.09 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Podsumowanie XVI edycji wojewódzkiego konkursu „Losy Polaków na Wschodzie w XX wieku”

27.09 (środa) br. o godz. 10.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert uczniów z cyklu „Młodzi wykonawcy”

27.09 (środa) 2023 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa J. Wolniaka pt. „Solidarność przeciw cenzurze”

do 27 września (środa) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie literackie pn. „Jesienne czytanie poezji'”

28.09 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy T. Maruta

29.09 (piątek) br. o godz. 9.00
Wstęp z zaproszeniami

Wieczór poetycki B.K. Załęskiej z prezentacją najnowszego tomiku poezji pn. „Rzeczywistość”
W części muzycznej Z. Dynak-Chwałko – fortepian

29.09 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej Czterech Kolumn S. Srokowskiemu

30.09 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Wydarzenie transmitowane online

Wykład M. Dyżewskiego pt. „Polacy z wyboru”

2.10 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wernisaż wystawy fotografii H. Krawczyk i J. Pawelskiego („HalkoJan”) pt. „Magia wody”
W części muzycznej „Impresje Natury” W.R. Popkiewicza

3.10 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja najnowszej książki J. Skoczylasa pt. „Kraina cudów”

4.10 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Uroczystość wręczenia stypendium naukowego za rok 2023 R. Wilkoszewskiej-Krakowskiej

5.10 (czwartek) br. o godz. 13.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert pn. „Wieczór Ukraińskich romansów”

5.10 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki poetyckiej M.L. Bednarka pt. „Literki, gimnastyka języka”
Prowadzenie spotkania U.M. Benka

6.10 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z R. Skąpskim połączone z prezentacją książek Zofii Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej
Prowadzenie spotkania J. Antczak

7.10 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy.
Spotkanie transmitowane online

Wykład M. Dyżewskiego pt. „Polacy z wyboru”

9.10 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa J. Šmigelskasa pt. „Wiadro pełne wieczornego słońca”

do 9 października (poniedziałek) br.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wręczenie nagrody ZASP – Stowarzyszenia we Wrocławiu C. Duchnowskiemu

10.10 (wtorek) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Prezentacja książki R. Sławczyńskiego pt. „Kiedy Ty mówisz Odra” wraz z pokazem filmu pt. „Odra, poezja rzeki”

11.10 (środa) br. o godz. 12.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert zespołu ORMIMUS. ORIENTAL MYSTIQUE MUSIC
W. Woody Kwaśnicki – saksofon, klarnet basowy, ewi, duduk, lider
R. Frey – gitara, wokal

11.10 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wybory do sejmu i senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Siedziba Okręgowej Komisji Wyborczej nr 13

15.10 (niedziela) br.

Prelekcja i prezentacja multimedialna S. Dziuby pt. „550 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika”

16.10 (poniedziałek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert J. Królikowskiego pn. „Czesław Niemen i...?”
Prowadzenie J. Czachor

17.10 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Prezentacja książki J. Świłły pt. „Gwiazda do oka”
Prowadzenie spotkania O. Maria Szelc
Oprawa muzyczna L. Olbiński

18.10 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert muzyki kameralnej pt. „Zaproszenie do tanga”

19.10 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Wieczór poetycko gitarowy
K. Janiszewska – poezja
K. Nieborak – poezja, gitara

21.10 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Recital P. Zawadzkiego pt. „30 lat minęło”
Prowadzenie J. Adamowski

23.10 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert uczniów z cyklu „Młodzi wykonawcy”

25.10 (środa) 2023 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Dwie siostry – Dwie Carmen”
D. Yeliseyeva – flet
N. Yeliseyeva – fortepian

4.11 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Wykład J. Szwalbe pt. „Sto i więcej lat w aktywności”

13.11 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa H. Krawczyk i J. Pawelskiego („HalkoJan”) pt. „Magia wody”

do 13.11.2023 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Instytut Piramowicza, Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zapraszają na warsztaty edukacyjne „Ormianie na Śląsku” – Wino z Armenii wczoraj i dziś
Prowadzenie dr Paulina Komar

14.11 (wtorek) 2023 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Wrocław Con Corde

Zgłoszenia przyjmowane są do 30.11 (czwartek) br.