Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na koncert muzyki polskiej pt. „Wieczór z nutą zadumy”

5 grudnia (wtorek) 2023 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Program [pdf]

Kierownik artystyczny prof. Anna Gągola

Anna Gągola – fortepian
Witold Janusz – fortepian
Paweł Kołodziej – bas
Jarosław Podsiadlik – klarnet
Magdalena Ziarkowska-Kołacka – skrzypce

W programie:
F. Chopin. W. Żeleński, Wł. Maliszewski, A. Szałowski, R. Twardowski


Zapraszamy na „Wieczór z nutą zadumy” przygotowany przez artystów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. To wyjątkowa okazja do ponownego spotkania i wspólnego celebrowania muzyki rodzimych kompozytorów w pięknym wnętrzu Klubu Muzyki i Literatury.
Odbywający się dwa razy w roku, mający wieloletnią tradycję Koncert Muzyki Polskiej, zapewni tym razem słuchaczom nutę zadumy, refleksji i marzeń, ukrytą w kompozycjach Fryderyka Chopina, Witolda Maliszewskiego i Władysława Żeleńskiego, a także ożywcze i radosne uczucia m.in. w utworach Romualda Twardowskiego i Antoniego Szałowskiego. Wyjątkowi artyści: Magdalena Ziarkowska-Kołacka (skrzypce), Jarosław Podsiadlik (klarnet), Paweł Kołodziej (bas), Anna Gągola i Witold Janusz (fortepian) będą interpretować dzieła wokalne i instrumentalne kompozytorów polskich tworzących w różnych epokach, co pozwoli melomanom odnaleźć w czasie koncertu bogactwo własnych pięknych przeżyć artystycznych.
Kierownik artystyczny – Anna Gągola


Anna Gągola jest zatrudniona na stanowisku profesora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w Katedrze Kameralistyki, gdzie prowadzi klasę kameralistyki fortepianowej. Studia magisterskie ukończyła we wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, w klasie fortepianu doktora Andrzeja Głosza i w klasie kameralistyki prof. Alicji Faryniarz. Swoje umiejętności techniki gry doskonaliła, biorąc udział w Mistrzowskich Kursach Pianistycznych we Wrocławiu i Dusznikach-Zdroju u wybitnych pianistów z Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Pianistka posiada bogaty repertuar utworów kameralnych w zakresie instrumentów smyczkowych, dętych i wokalnych. Występuje w różnorodnych formacjach instrumentalnych od duetu do kwintetu. Obok działalności instrumentalnej w swoim dorobku artystycznym ma także występy z wokalistami oraz sceniczne i koncertowe wykonania oper. Anna Gągola jest pomysłodawcą koncertów pn. „Koncerty Muzyki Polskiej” o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim, które organizuje już od kilkudziesięciu lat. W latach 2008-2016 pełniła zaszczytną funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Za wielokierunkową działalność artystyczną, dydaktyczną oraz organizacyjną otrzymała Nagrody Rektorskie, a ponadto została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem za Długoletnią Służbę.
Anna Gągola - rozszerzona nota [pdf]
Więcej informacji na stronie: www.amuz.wroc.pl/dr-hab-anna-gagola-prof-amkl-7450


Witold Janusz ukończył studia pianistyczne w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Włodzimierza Obidowicza w 1998 roku. Tego samego roku rozpoczął pracę jako pianista korepetytor na Wydziale Wokalnym w macierzystej uczelni. Od tego momentu specjalizuje się w kameralistyce fortepianowej, a w szczególności w liryce wokalnej, choć jego doświadczenia na niwie kameralnej obejmują także współpracę z instrumentami smyczkowymi i dętymi. Prowadzi ożywioną działalność artystyczną – ma w swoim dorobku wiele koncertów kameralnych, zarówno na scenach krajowych, jak i zagranicznych (m.in. Szwajcaria, Hiszpania, Niemcy, Bułgaria, Austria, Słowacja). Występował podczas Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju (2002 i 2010). Jako pianista-akompaniator brał udział w wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursach wokalnych w: Dusznikach-Zdróju, Katowicach, Bydgoszczy, Warszawie, Wrocławiu, Nowym Sączu, Częstochowie, Andrii (Włochy), Trnavie (Słowacja).


Paweł Kołodziej – bas – Studiował na Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie prof. Bogdana Makala oraz w Hochschule für Musik w Dreźnie w klasie prof. Olafa Bӓra. Od 2014 roku uczestniczył w Programie Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, gdzie pracował pod opieką Eytana Pessena. W latach 2016-2018 był zaangażowany do Studia Operowego przy Opéra de Lyon.
         Zadebiutował w 2014 roku partią Claudia w Agrippinie Hӓndla w Teatrze Królewskim w Warszawie. Występował także m.in. jako: Seneca w Koronacji Poppei Monteverdiego, Salieri w Mozarcie i Salierim Rimskiego-Korsakowa, Sarastro i Drugi Zbrojny w Czarodziejskim flecie Mozarta, Thomassini w Au travers du mur Poniatowskiego, Komandor w Don Giovannim Mozarta, Ariodate w Serse Hӓndla, Fafner w Złocie Renu Wagnera, Drugi Żołnierz i Kapadocjanin w Salome Straussa, Poins w At the Boar’s Head Holsta i Bartłomiej w Krakowiakach i Góralach Stefaniego.
         Artysta bierze udział w międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Pradze, Krakowie, Bydgoszczy, Lyonie, Dusznikach-Zdroju, Gdańsku. Jest odtwórcą partii basowych w ponad 20 dziełach oratoryjnych. Można go także usłyszeć w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Operze Królewskiej w Wersalu, operach w Lyonie i Vichy, Teatrze Narodowym w Pradze, Operze i Filharmonii Podlaskiej, filharmoniach: w Nagoi, Dolnośląskiej, Opolskiej, Śląskiej oraz w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Współpracuje również z Orkiestrą Polskiego Radia, Radomską Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Symfoniczną w Zamościu.
Paweł Kołodziej - rozszerzona nota [pdf]


Jarosław Podsiadlik – klarnecista, kameralista i pedagog. Wykładowca w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Współzałożyciel tria stroikowego Reed Connection. Ukończył z wyróżnieniem studia we wrocławskiej Akademii Muzycznej oraz mistrzowskie studia podyplomowe w Konserwatorium Muzycznym w Wiedniu. Pierwszy klarnecista Orkiestry Filharmonii im. Tadeusza Bairda w Zielonej Górze oraz Morphing Chamber Orchestra w Wiedniu, z którymi koncertował również jako solista m.in. w Polsce, Danii, Austrii i Chorwacji. Jako solista, wraz z Luisą Albrechtovą (sopran) oraz towarzyszącą Morphing Chamber Orchestra z Wiednia, brał udział w światowym prawykonaniu utworów sygnowanych nazwiskiem W.A. Mozarta znalezionych w archiwum na Jasnej Górze w Częstochowie. Prowadzi ożywioną działalność koncertową występując jako solista i kameralista.
Jarosław Podsiadlik - rozszerzona nota [pdf]


Magdalena Ziarkowska-Kołacka jest asystentką w klasie skrzypiec w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu oraz zastępczynią koncertmistrza Orkiestry Narodowego Forum Muzyki Leopoldinum. W latach 2016-2019 zajmowała funkcję koncertmistrzyni Filharmonii Częstochowskiej. W 2017 roku z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie skrzypiec prof. Jarosława Żołnierczyka. Jest laureatką I miejsca w kategorii solo oraz II miejsca w kategorii zespół kameralny na Międzynarodowym Konkursie Musica insieme w Wenecji. Brała udział w wielu festiwalach m.in. Kolory Polski w Filharmonii Łódzkiej, Festiwalu Wiolinistycznym im. Bronisława Hubermana w Filharmonii Częstochowskiej, Letniej Akademii Muzyki w Lusławicach, Festiwalu Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki w Filharmonii Zielonogórskiej oraz Festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XII w Warszawie. W lipcu 2018 roku odbyła tournee koncertowe w ramach programu „Baltic Neopolis Virtuosi”, wykonując wraz z koncertmistrzami i liderami czołowych orkiestr europejskich dwudziestowieczne kompozycje kameralne w Polsce i Estonii.
Magdalena Ziarkowska-Kołacka - rozszerzona nota [pdf] 

Aktualności

Premiera muzycznej książki dla dzieci pt. „Bajka o Dzielnej Di” autorstwa Krystyny Paraszkiewicz-Pater i Marzeny Cybulki

28.11 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów z cyklu „Młodzi wykonawcy”

29.11 (środa) 2023 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wieczór poetycki A.B. Fiedler połączony z prezentacją tomiku poetyckiego pt. „Cztery pory życia”
Oprawa muzyczna W.R. Popkiewicz

30.11 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

I Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Wrocław Con Corde

Zgłoszenia przyjmowane są do 30.11 (czwartek) br.

Koncert pt. „Irena Salwowska z zespołem”

1.12 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp biletowany

Bilety na koncert zostały wyprzedane.


Koncert pt. „Jesienny koncert skrzypcowy”

4.12 (poniedziałek) br. o godz. 15.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert fortepianowy Z. Wojdak
Prowadzenie M. Szczepański

4.12 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert Muzyki Polskiej

5.12 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów Ignacego Porębskiego

6.12 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp z zaproszeniami

Recital fortepianowy Franciszki Litwin

7.12 (czwartek) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Przesłuchania I Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego Wrocław Con Corde

8.12 (piątek) br. o godz. 10.00 – 18.00
Wstęp z zaproszeniami

Polskie Towarzystwo Historii Nauk Medycznych Oddział we Wrocławiu, spotkanie

9.12 (sobota) 2023 roku o godz. 12.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Święta Bożego Narodzenia w Klubie Muzyki i Literatury

11.12 (poniedziałek) br. o godz. 10.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Z cyklu „Wieczory Lisztowskie” recital fortepianowy T. Maruta
Prowadzenie J. Adamowski

11.12 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Koncert transmitowany online

Koncert pt. „Grudniowe popołudnie z wiolonczelą”

12.12 (wtorek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Towarzystwo Wagnerowskie we Wrocławiu, spotkanie Świąteczno-Noworoczne

12.12 (wtorek) br. o godz. 18.00
Wstęp z zaproszeniami

Koncert uczniów z cyklu „Młodzi wykonawcy”

13.12 (środa) br. o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie z Koncertmistrzem R. Pujankiem z okazji Światowego Dnia Skrzypiec

13.12 (środa) br. o godz. 20.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Klub Przyjaciół Grodna i Wilna, spotkanie opłatkowe

14.12 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie Ireny Gaweł połączone z prezentacją najnowszej książki pt. „Figielki prztyczki i inne faramuszki”
Prowadzenie A. Ostoja-Solecki

14.12 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Zimowy koncert charytatywny pt.: „Gramy dla Krwinki”

15.12 (piątek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert świąteczny uczniów mgr M. Kotas

16.12 (sobota) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Kolędowy koncert chóru Capella Ecumenica
Dyrygent A. Akułowicz

18.12 (poniedziałek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert gitarowy L.U. Gawlik

20.12 (środa) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie pt. „Boże Narodzenie we Lwowie”

21.12 (czwartek) br. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie G.L. Kamińskiego prezentujące tom pt. „Wiersze zebrane”

28.12 (czwartek) br. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Noworoczny recital fortepianowy w wykonaniu M. Szczepańskiego

1.01 (poniedziałek) 2024 r. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Spotkanie autorskie Stanisława Srokowskiego połączone z prezentacją najnowszej książki pt. „Wiersze miłosne dla Marii”

3.01 (środa) 2024 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert gitarowy

4.01 (czwartek) 2024 roku o godz. 17.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert uczniów Autorskiej Szkoły Pianistycznej L. Bas

5.01 (piątek) 2024 r. o godz. 16.00, 17.30
Wstęp wolny. Zapraszamy

Święta Bożego Narodzenia w Klubie Muzyki i Literatury

do 6.01.2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy

Koncert pt. „Bach, Haendel, Telemann”
T. Trehub (Ukraina) – fortepian, flety barokowe
A. Majewska (Polska) – skrzypce
I. Stavnichuk (Polska) – fortepian
J. Olczyk (Polska) – kontrabas

8.01 (poniedziałek) 2024 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Projekcja filmu pt. „Sen o Warszawie”

11.01 (czwartek) 2024 r. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Finisaż wystawy B. Beszłeja pt. „Artyści muzycy w moich fotografiach”
W części muzycznej: M. Michalski – fortepian

15.01 (poniedziałek) 2024 r. o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Kolędowy koncert chóru „Grunwald”

19.01 (piątek) 2024 r. o godz. 16.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Wystawa pt. „Odra – rzeka w Hiszpanii w fotografiach R. Sławczyńskiego”

do 22.01.2024 r.
Wstęp wolny. Zapraszamy