Reklama

Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu zaprasza na literacki wieczór autorski Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej z prezentacją książki pt. ''Zdrada''

3 marca (czwartek) 2016 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy

Plakat [pdf]

Prowadzenie: red. Kazimierz Burnat
W części muzycznej przy fortepianie: Izabela Jutrzenka-Trzebiatowska
W programie utwory F. Chopina


Joanna Krupińska-Trzebiatowska - urodzona w Krakowie, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, prokurator, redaktor naczelna Pisma Artystyczno-Literackiego HYBRYDA, prezes i współzałożyciel Stowarzyszenia Twórczego POLART oraz wiceprezes i współzałożyciel Towarzystwa Muzycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego, w kadencji 2010-2015 wiceprezes KO ZLP i członek Zarządu Głównego ZLP, od 2015 prezes KO ZLP; debiutowała jako poetka w 1988 roku na łamach Życia Literackiego. Dorobek literacki:
Powieści: Cień Boga (2005), Magiczny krąg (2006), Związek bez zobowiązań (2007), Donos (2008), Doktor Q (2010), Nieślubny syn (2011), Niedorzeczna miłość (2013), Zdrada (2015)
Poezja: Przebudzenie (1993), Sny (1993), Płomienie (1993), Labirynt (1999), Jesienny nokturn (1999), Wśród nas (1999), Rzeczywiste i nierzeczywiste (2001), W jedną stronę bez prawa powrotu (2007), Taniec śmierci (2010), Trickster (2013), Zdrada (2015)
Dramat: Nieślubny syn Margo (2013).

„Zdrada” – fascynująca, znakomita, barwna, dwutomowa powieść o losach członków rodów Zborowskich, von Hardtów i Dunin-Wąsowiczów. Jej akcja obejmuje okres od zaborów do współczesności. Autorka rozpoczyna ją od obszernego biogramu swej praprababki – hrabianki Heleny Zborowskiej – żony Edmunda von Hardta. Losy świetnie wykształconych, uprawiających odpowiedzialne zawody i zajmujących wysokie stanowiska bohaterów, pełne są ekscytujących sytuacji i dramatycznych zwrotów. Determinują je dzieje Polski i Europy. Wnikliwie ukazane tło społeczno – polityczne tej części świata dostarcza czytelnikom ogromu wiedzy o niej; niejednokrotnie nigdy wcześniej nieupublicznianej, a nawet świeżo przez Autorkę odkrytej. Intrygi polityczne i towarzyskie są tam częstym zjawiskiem, toczą się zmagania i walki, zdarzają zamachy, również skrytobójcze. Pojawiają się zagadki, częściowo przez Autorkę rozwikłane, inne nadal osnute tajemnicą. Sielskie sceny z salonów, gdzie piękne damy romansują z szarmanckimi kawalerami, gdzie kwitnie miłość i toczą się wyrafinowane rozmowy o sztuce i wszelkich aspektach piękna, sąsiadują ze wstrząsającymi scenami ucieczek, informacjami o zesłaniach, pobytach w więzieniu, mordach etc. A nad tym wszystkim unosi się – czasem pojawiający się wyraziście, a czasem widmowo mglisty – duch Samuela Zborowskiego…

Wstęp do książki Joanny Krupińskiej-Trzebiatowskiej pt. Zdrada [pdf]

Red. Kazimierz Burnat - urodził się w Szczepanowicach nad Dunajcem. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Prekursor harcerstwa dla młodocianych przestępców, były żołnierz „czerwonych beretów”. Poeta, tłumacz, edytor, publicysta... Autor trzynastu książek poetyckich. Opracował i opatrzył w posłowie lub wstęp około 60 różnych książek. Współautor ponad 180 antologii i monografii. W jego przekładzie z j. ukraińskiego i j. czeskiego ukazały się cztery tomy wierszy. Tłumaczony na 39 języków. Inicjator i organizator współpracy kulturalnej z Narodowym Związkiem Pisarzy Ukrainy we Lwowie, Iwano-Frankiwsku, Kijowie i Charkowie. Członek Prezydium Zarządu Głównego Związku Literatów Polskich – przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej, prezes Dolnośląskiego Oddziału ZLP. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP. Współpracuje z Klubem Literackim RCKP jako tłumacz z j. ukraińskiego.
Red. Kazimierz Burnat – informacje na Wikipedii

Izabela Jutrzenka-Trzebiatowska - jest absolwentką V Liceum Ogólnokształcącego im. A.Witkowskiego w Krakowie i Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w klasie fortepianu mgr Celestyny Koziak. Ukończyła studia licencjackie na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu prof. Hanny Kryjak, a następnie studia magisterskie na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu dr hab. Mirosława Herbowskiego, równocześnie studiując Teorię Muzyki. Brała udział w licznych kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem wybitnych artystów m.in. prof. Andrzeja Jasińskiego, prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, prof. Andrzeja Pikula, prof. Wojciecha Świtały, prof. Józefa Stompla, prof. Anny Malikovej, prof. Jerzego Sterczyńskiego, prof. Kevina Kennera a także uczestniczyła w Wiener Meisterkurse w klasie Paula Badura-Skody (2010), oraz Rolanda Batika (2011). Występowała u boku prof. Elżbiety Stefańskiej w Krojantach. Zagrała recitale fortepianowe w Krakowie w Dworku Białoprądnickim, Klubie Dziennikarza „Pod Gruszką”, Śródmiejskim Ośrodku Kultury, a także dwukrotnie występowała w Willi Decjusza w ramach cyklu „Dziedzictwo Chopina”. Ponadto zagrała recital chopinowski w ramach obchodów Roku Chopinowskiego w Chojnicach, a także uczestniczyła w XV Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Nałęczowie (2011). Występowała m.in. w Schloss Laudon w Wiedniu, a także zagrała recital w Hamm (Niemcy) zorganizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kulturbrücke Hamm-Kalisz. W 2013 roku była uczestnikiem Międzynarodowego Festiwalu „Ung Klassik” w Norwegii, zagrała recitale w Krakowie i w Wiedniu w ramach Międzynarodowego Festiwalu „Związki pomiędzy kulturą południa a północy. Chopin – Grieg. Wzajemne inspiracje i rezonans w malarstwie i literaturze”, a także występowała na Estradzie Młodych 47. Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. W 2014 roku odbyła tournée koncertowe po Hiszpanii, wystąpiła podczas 19. Festiwalu Kompozytorów Polskich im. Henryka Mikołaja Góreckiego, oraz zagrała recitale w Museum am Dom w Trewirze oraz w Haus der Musik w Wiedniu. Ponadto otrzymała stypendium Rektora Akademii Muzycznej w Krakowie dla najlepszych studentów. Od 2007 roku publikuje artykuły w wydawanym przez Stowarzyszenie Twórcze POLART Czasopiśmie Artystyczno-Literackim „Hybryda”, którego także jest członkiem redakcji. Od 2011 roku pełni funkcję Sekretarza Towarzystwa Muzycznego im. Haliny Czerny-Stefańskiej i Ludwika Stefańskiego.